V 17. ročníku mezinárodní a propagační soutěže Slovník roku 2011 získali hlavní cenu Alena Malá (editorka) a Petr Pavliňák (odpovědný redaktor) za Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 až 2010, který obsahuje komplet jedenadvaceti dílů. „Přestože pocházím ze Strážnice, vínu a slivovici příliš neholduji, tentokrát jsem se šampaňského s chutí napil,“ přiznal se spokojený Petr Pavliňák. Do soutěže Slovník roku 2011 bylo přihlášeno čtyřiasedmdesát titulů.

„Vítězných“ jednadvacet svazků Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců mapuje česko-slovenskou výtvarnou scénu posledních šedesáti let. V éře internetových encyklopedií se jedná zřejmě o jeden z posledních slovníků podobného rozsahu v papírové podobě. Byl tak oceněn rozsáhlý projekt, jenž byl vydavatelsky realizován od roku 1998 až do roku 2010 a který v jednadvaceti dílech a na 7733 stranách mapuje tvorbu více než dvaceti tisíc umělců všech výtvarných oborů. Hesla jednotlivých autorů jsou v textové části uvedena v základních faktech bez hodnotících kritérií a většinou doplněna portrétem umělce, signaturou a ukázkou z umělecké tvorby.

„Slovník je jedním z nejrozsáhlejších a také nejvýznamnějších projektů, jaké kdy v oblasti českého výtvarného umění vznikly, a je potěšitelné, že jeho realizátorem a vydavatelem je instituce z Ostravy. Během desetiletí po druhé světové válce se vytratil obraz Ostravy jako města pěstujícího kvalitní kulturu a umění. To je potřeba změnit. Projekty, jako je tento, vracejí Ostravu do centra dění,“ konstatoval na křtu slovníku Jan Světlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Vítkovice, kmotr slovníku a velký mecenáš umění.