Předchozí
1 z 5
Další

Ve výstavní síni Výtvarného centra Chagall v Repinově ulici v Ostravě-Přívozu je po celý rok poměrně živo. A to zásluhou docela zajímavé výstavní dramaturgie. V těchto dnech v ní budí nemalou pozornost výstava děl akademického sochaře Igora Kitzbergera, ale také plastiky jeho otce, obrazy a sklářský design jeho manželky a dvou synů. Zvláště Igorovy osobité figurální opusy Paganiniho, Harlekýnů, ale i mytologických postav se návštěvníkům líbí…

Tajemství tvorby koláží

A čím si chtějí udržet v „Chagallu“ přízeň návštěvníků pro rok 2023? „Není rozhodně jednoduché v dnešní složité době, kterou prožíváme, zaujmout milovníky výtvarného umění. Přesto se o to stále snažíme,“ říká Petr Pavliňák, šéf Výtvarného centra Chagall, mimochodem nejstarší soukromé galerie v moravskoslezské metropoli. „Už ve čtvrtek 5. ledna 2023 zahájí u nás Jan Světlík výstavu dvou významných světových uměleckých osobností, zejména druhé poloviny minulého století, a to Jiřího Koláře a Milana Dobeše. Oba autoři pojilo dlouholeté přátelství, které se zrodilo na prestižních přehlídkách umění v Kasselu a na Expu v japonské Ósace. Její součástí bude kniha Slovník metod, v níž Jiří Kolář v abecedním pořádku představuje 110 různých metod tvorby koláží,“ dodává Petr Pavliňák.

Výstavu si budou moci zájemci prohlédnout do konce února 2023.

Klasika, experiment, ale i humor

Dalším magnetem se mohou pro diváky stát dubnové prezentace děl známých uměleckých jmen. „Od konce dubna do konce června bychom chtěli připomenout nedožité devadesátiny významného ostravského tvůrce Eduarda Ovčáčka, který odešel do výtvarného nebe na konci roku. Bylo mu devětaosmdesát. Společně s ním se se svými obrazy představí jeho dcera Berenika, která nyní žije a tvoří v Ostravě,“ doplnil Petr Pavliňák.

Ve stejném termínu proběhne komornější přehlídka fotografií Roberta Vana, Jana Saudka, Vladimíra Birguse či Sáry Saudkové.

Léto s Grossem, Janečkem a Františkem Ringo Čechem

„Domnívám se, že ani léto pro nás nebude letos žádnou „okurkovou sezonou“. Už proto, že na přelomu června a července nás čeká výstava grafik a obrazů Františka Grosse, člena Skupiny 42, o němž je známo, že byl malíř s neomylným výtvarným citem, což platí sice trochu jinak také o Otu Janečkovi, lyrikovi života a do malinko nesourodého trojlístku autorů přichází výtvarný humor v podobě Františka Ringo Čecha. Především jeho vernisáže mají nenapodobitelnou atmosféru s vyprávěním autora a jsou hojně navštěvovány,“ zve na výstavní léto Petr Pavliňák.

Jiří Anderle v závěru roku

S Černým divadlem Jiřího Srnce projel kus světa. Výsostný grafik, ale také znamenitý vypravěč. To je Jiří Anderle. Jeho obrazy budou moci diváci v Chagallu obdivovat od 16. listopadu do konce roku 2023. „Rádi bychom tohoto znamenitého kumštýře pozvali do Ostravy, ale nevíme, jak na tom bude zdravotně. Každopádně se na jeho výstavu moc a moc těšíme,“ uzavírá Petr Pavliňák.