S myšlenkou putovního letního kina přišlo občanské sdružení Film for People loni. Reagovalo tak na úpadek filmových promítání coby poslední pravidelně fungující kulturní události v menších obcích. Konec 35mm filmového pásu výrazně zredukoval počet kin. Ta se soustředila jen do větších obcí. Zániku neunikla ani mnohá z letních kin, protože jejich digitalizace se s ohledem na to, že promítají jen několik měsíců v roce, nevyplatí.

Promítání pod hvězdami

„Přitom zážitek z promítání pod hvězdami je neopakovatelný," říká autor projektu Radek Auer. „Původně jsme se chtěli zaměřit jen na oblast v okolí našeho rodného Šumperka, ale záhy jsme zjistili, že zájem je v celé republice. Naše kino má obrovskou výhodu v mobilitě, můžeme jej za hodinku postavit prakticky kdekoliv. Stačí rovný plácek a zásuvka," dodává Auer.

Po konzultaci se zástupci několika obcí z našeho regionu si nadšenci z Biografu Láska potvrdili, že filmová promítání pod hvězdami chybí i lidem na Ostravsku. Připravili tedy projekt, který Nadace OKD podpořila. Díky tomu se tak letos v létě promítá v Horní Suché, Stonavě, Orlové, Pržně a mnoha dalších místech na Ostravsku.

„Filmy vybíráme po dohodě s obcí, většinou české nebo zahraniční komedie, lidé se chtějí v létě odreagovat, dát si pivo a vypnout," doplňuje Auer. Protože promítat lze až po setmění po deváté hodině, čekání na tmu zpříjemňují divákům promítáním fotek z akcí v obci a zábavným filmovým kvízem o ceny.

Nafukovací plátno má velkou projekční plochu (5x10 metrů), Biograf s sebou vozí i dvě stě židliček. 

Program

24. srpna / Stonava parkoviště ve středu obce Asterix a Obelix ve službách císaře

27. srpna / Žermanická přehrada parkoviště u hráze Pelíšky

28. srpna / Pržno fotbalové hřiště Okresní přebor

29. srpna / Ostrava Radvanice hřiště Sokola Okresní přebor

30. srpna / Dětmarovice hřiště Sokola Kozí příběh se sýrem

6. září / Havířov náměstí film v jednání

Všechny akce začínají ve 20 hodin, přičemž film je promítán po setmění (mezi 20.45 až 21. hodinou).