„…Došla vodka, došla cola, došlo všechno co mám rád…," zpíval v jednom ze svých osobitých blues známý ostravský bard. Hudebně-pábitelský život nezkrotného bohéma se uzavřel… Osmého září by Pepa Streichl oslavil čtyřiašedesátiny.

Pepa Streichl

Začátky…

Začínal vystupovat s kytarou koncem šedesátých let. Později měl blízko ke sdružení Šafrán, ale na větších folkových akcích účinkoval s Pavlem Dobešem, Jarkem Nohavicou, kterého poprvé uvedl na pódiu na legendárním Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě v osmdesátých letech minulého století.

Pepa Streichl byl bohém, který miloval ženy, víno a zpěv… Nešetřil se, takže nebylo divu, že na počátku devadesátých let jej postihla mozková mrtvice. Úžasně se uzdravil a znovu začal hrát. Miloval jazz, proto založil skupinu Truc Blues. Na svém kontě měl řadu cédéček a zdařilých projektů.

Láska k jazzu

Spolupracoval také s Janem Spáleným, Petrem Kalandrou a mnohými dalšími hudebními osobnostmi. Pavel Dobeš mu vzdal hold, když vydal cédéčko nazvané K svátku s Pepovými písničkami, což byla v době jeho nemoci úžasná věc.

„V albu Za dveřmi z roku 2008 je většina bluesových písniček, které jsem natočil se svým triem, přáteli, a jsem rád, že se na něm hudebně podílel například Andonis Civopulos, což je vynikající jazzman, kytarista. Samozřejmě, že nenahraditelnou ztrátou byla pro mě smrt Richarda Kroczka staršího, který byl mým velkým přítelem, učitelem a hudebníkem par excellence," vzpomínal před časem ostravský bard.

Pepa Streichl

Když jsem s Pepou připravoval před nedávnem rozhovor, tak na otázku, zda ještě mívá sny v hudební oblasti, se chvilku zamyslel a odpověděl „Kdysi mě to snění hnalo kupředu, teď sním občas taky, ale to snění už zase není až zase tak moc mimo realitu. Jsou to spíše přání, co bych si chtěl splnit…"

Kdo ho nejvíce ovlivnil?

„Myslím, že mě ovlivnil tak trochu každý, jehož muziku jsem poslouchal. Ať už Rolling Stones, Beatles, Led Zeppelin, Bob Dylan, Donovan, Clapton, ale mám i méně známé vzory, jako jsou třeba pouliční muzikant Fred Goodie, což je Texasan z Austinu, potkal jsem se s ním kdysi v Amsterdamu," svěřil se v minulosti Pepa Streichl Deníku.

Živé hraní v klubech

„Pořád mě nejvíce baví živé hraní v klubech. Tak bych si přál hrát co nejdéle a často. Dokud to půjde a bude mě to bavit. Často mi novináři vyčítají, že nejsem vždy dostupný, a odkazuji je pouze na své internetové stránky a nemohou informovat o mých nejnovějších aktuálních koncertech," láteřil Pepa, ale pak si vytvořil své webové Nočníčky.

Odešel divoký bard, který měl ale v sobě srdce lyrického bluesmana, a nám je to moc líto…

Streichl podle informací ČTK zemřel v noci na dnešek. V sobotu ještě vystupoval v ostravské restauraci U Rady. V neděli pak byl ještě ve své oblíbené restauraci Schöntal nedaleko svého bytu.

Pepa Streichl vystupoval již od roku 1968. Spolupracoval s mnoha osobnostmi české hudby. Například s Pavlem Dobešem či Jarkem Nohavicou. Na začátku devadesátých let ho postihla mozková mrtvice. Po uzdravení vystupoval se skupinou Truc Blues. Od roku 2002 vystupoval sólově nebo s triem.

Mezi jeho nejznámější skladby patří písně Džbánky či Ostrava je černá ženská. 
Letos v červenci oznámil vznik nové kapely Blues Wave. Pod tímto názvem vystupoval s klavíristou Martinem Jaroškem.