„Zábavná parodie na hrůzostrašné detektivní příběhy je podepsána autorskou dvojicí režiséra Bořivoje Zemana a scenáristy Františka Vlčka a svou premiéru měla v roce 1966. Jevištní adaptaci filmové komedie vytvořili stálý hostující režisér činohry NDM Jan Mikulášek a dramaturgyně Klára Špičková,“ říká Pavla Březinová, tisková mluvčí Národního divadla moravskoslezského.

Když položila Janu Mikuláškovi otázku, proč si vybral právě toto dílo, odpověděl: „Český film zažil období skvělých scenáristů a režisérů, vzpomeňme na Macourka, Vorlíčka, Zemana, Vlčka, Oldřicha Lipského a mnohé další. Neznamená to, že divadlo nenabízí dostatek vlastních komedií, ale to, že některé filmové scénáře vybízejí k inscenování. Přitom dochází k novému pohledu na dílo, protože divadlo pracuje s jinými prostředky a ty často vytvářejí nový prostor pro humor a fantazii.“

„Detektivní komedie je zasazena do prostředí tajuplných zámků staré dobré Anglie. Sir Hannibal Morris se žení s Clarence Harlowovou a jejich svatba spolu s útěkem vražedného padoucha je hybatelem k strhujícímu ději. Hrůzný přízrak fantoma nejen dekoruje, ale aktivně a „po svém“ řeší zapeklitou záhadu, na niž ani nejlepší muži Scotland Yardu nestačí..,“ píše v divadelním zpravodaji k představení dramaturgyně Klára Špičková.

Scénu a kostýmy vytvořil Marek Cpin j. h. Do hlavních rolí obsadil režisér Jan Mikulášek Jana Fišara, který ztvární postavu sira Hannibala Morrise, Gabrielu Mikulkovou (Clarence Harlowová), Petra Housku (Allan Pinkerton), Ladu Bělaškovou (Mabel), Davida Viktoru (Manuel Diaz), Jiřího Sedláčka (vypravěč), Františka Večeřu (Louis), Tomáše Jirmana (inspektor Brumby). Česká premiéra se uskuteční v ostravském Divadle Jiřího Myrona.