Na obou místech také zazní program Pražských symfoniků s jejich někdejším francouzským šéfdirigentem Sergem Baudem, který slaví osmdesátiny. „Ano, Janáčkův máj to není jen Mariza, byť její vystoupení v ostravském Divadle Antonína Dvořáka pátého června v počtu prodaných vstupenek prozatím vede, v závěsu těsně za ní je Orffova Carmina burana na Slezskoostravském kradu a poté – co do zájmu – následuje závěrečný festivalový koncert s Českou filharmonií a dirigentem Zdeňkem Mácalem,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj.

Podle jeho slov při nedávném setkání na pražské tiskové konferenci potvrdil Ilja Šmíd, ředitel Symfonického orchestru FOK, že nestor francouzských dirigentů Serge Baudo (dodnes mnozí vzpomínají na jeho provedení hudebního opusu Jany z Arku na Janáčkově májí před sedmi lety) se do Ostravy velmi těší a na přípravu Berliozovy Fantastické symfonie si vyžádal zvláštní režim zkoušek.

Jak známo, letošní Janáčkův máj nabídne ve svém 32. ročníku od 21. května do 8. června osmnáct programů převážně klasické hudby. Jeho velkou hvězdou má však být portugalská zpěvačka Mariza, která zpívá písně své země ve stylu fado a patří k nejznámějším interpretům současné world music. Dva dny poté, co se objeví 5. června v Divadle Antonína Dvořáka na festivalu Janáčkův máj, vystoupí ještě v pražském Hudebním divadle Karlín.

Tématem Janáčkova máje je divadlo, hudba, film“, festival tak bude podle Javůrka mimo jiné příležitostí připomenout sté výročí narození skladatele Václava Trojana. Pořadatelé se také snaží mít každý rok jako významného hosta některé zahraniční hudební těleso. Letos to bude Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu z Katovic, který přehlídku otevře Janáčkovou a Beethovenovou hudbou. Do programu přispěje také ostravská Janáčkova filharmonie. Do Ostravy se rovněž chystá harfistka Kateřina Englichová, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Brno, pianista Ivan Klánský, mladý dirigent Tomáš Netopil a další hudebníci. Herečka Eliška Balzerová se tam ve hře Mistrovská lekce představí v roli slavné pěvkyně Marie Callasové.