Iška, Karolína a Vendula nechtějí skončit ve stereotypu všedního života, a navíc se nedostaly na vysokou školu. Tak si naplánovaly super cestu – Holandsko, farma, louky, krávy, a hlavně pocit svobody. Chtějí si ji pořádně užívat a občas možná také pracovat. Na svůj velký vandr vyrážejí na konci prázdnin. Cestu jim ale komplikuje Iščin aktivní čtrnáctiletý bratr Vojta, který měl sestru na otcův pokyn hlídat. Postupně začíná tušit, že Iška si nevyjela na žádný malý výlet. Visí na holkách jako klíště a jen tak se setřást nedá. Takže se přesouvají z místa na místo ve zvláštní čtveřici…

Režisérkou filmu je Karin Babinská, která by se měla dnes večer v Ostravě objevit. V letech 1993 až 1999 vystudovala obor filmové a televizní režie na pražské FAMU. Během studia natočila několik krátkých filmů, z nichž Jakub a Veronika z roku 1996 získal řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Pusinky jsou jejím celovečerním hraným debutem.

„První verze filmové povídky vznikla už před šesti lety. V Pusinkách jsou hlavními postavami tři holky, které se rozhodnou jet do Holandska, a každá z nich je úplně jiná,“ říká režisérka o svém filmu. Na otázku, co ji zaujalo na scénáři Petry Ušelové, odpověděla: „Od prvního nápadu s Petrou na scénářI spolupracuji. Vyvíjel se a byl upravován plných pět let, což je opravdu dlouhá doba. Je v něm z naší strany hodně osobního. Scénář filmu mám ráda pro jeho upřímnost a otevřenost, pro schopnost bořit tabu a ukazovat svět holek takový, jaký opravdu je. S ničím se nepárat, před ničím nezavírat oči – ale to vše je zároveň řečeno s humorem a pochopením a velkou láskou k postavám.“

Film se natáčel převážně na severu Čech a je to jakési road movie. „Peněz nebylo mnoho, což způsobovalo stres. Ke konci natáčení jsem byla hodně vyčerpaná a říkala jsem si, jestli mi to natáčení filmů stojí za to, z jakého důvodu bych se do podobné akce pouštěla znovu. Proč to ti filmaři dělají? A pak mi došlo, že je to jako s porodem. Prostě na tu bolest zapomenete, abyste byly schopny rodit znovu. A já zapomněla. Zůstal ve mně jen pocit, že to snad všechno mělo smysl…“ popisuje své bezprostřední pocity v jednom z rozhovorů sympatická režisérka Karin Babinská.

Jak našla hlavní představitelky? „Holky jsou výsledkem tříletého hledání. Naprosto odpovídají mým představám o postavách, někdy mám pocit, že ony prostě těmi postavami jsou. Takže jsem role herečkám nijak nepřizpůsobovala, nebylo to potřeba.“ V hlavních rolích se představí Marie Doležalová, Sandra Nováková, Petra Nesvačilová, Oldřich Rajlich, Lenka Vlasáková, Matěj Ruppert, Filip Blažek, Mario Kubaš, Erik Kalivoda a další.