Na přelomu února a března vyjde zpěvačce Radůze přelomové album Gaia. V širokém spektru jejich vlastních skladeb můžeme poslouchat příběhy nejen ze starého Řecka (bohyně Gaia), ale také například píseň o horolezci Josefu Smítkovi, jenž zahynul v koncentračním táboře několik měsíců před koncem druhé světové války (Tenkrát v ráji).

Právě tato skladba je určena pro stejnojmenný připravovaný celovečerní film Tenkrát v ráji. Snímek vzniká v ostravské společnosti DP Film. Scénář k němu napsal Josef Urban, producentem filmu je vedle Josefa Urbana také Dan Krzywoň (7 dní hříchů).

Jadrná duše

Všechny písně mají jedno společné jadrnou vypravěčskou duši naší nejvýraznější folkové zpěvačky.

„Prošla jsem za poslední dva roky mnoha důležitými životními změnami, které značně ovlivnily můj pohled na svět, a to se samozřejmě projevilo i v tvorbě. Své emoce teď transformuji touto cestou, " dodává Radůza. Zpěvačka po posledním živém albu dala přednost práci ve studiu.

„Baví mě experimentovat. Chtěla jsem znovu psát noty, tvořit. Proto jsem aranžmá některých skladeb doplnila třeba smyčcovým kvartetem nebo mužským sborem," dodává Radůza.

Zpívala a hrála

Nahrávku pořídila s vlastní doprovodnou kapelou. Osu skupiny tvoří kytarista Josef Štěpánek, bubeník David Landštof a houslista Jan Cidlinský.

Sama zpěvačka si ve studiu zahrála nejen na kytaru, akordeon a klavír, ale doplnila vlastní skladby také hrou na foukací harmoniku a chodské mollové dudy. Na albu se objeví další známí hosté. Technicky nahrávku produkoval Michal Pekárek.

Není bez zajímavosti, že koncept přebalu i grafické zpracování má na svědomí rovněž Radůza.

V hudebním klipu se nám zpěvačka představí jako střelkyně a stopařka. „Nejtěžší na celém filmování bylo udržet u ohně na uzdě obrovského českého horského psa," dodává autorka s úsměvem.

Album vychází ve spolupráci s firmou Supraphon, která bude kolekci distribuovat. Následné turné k novému albu se zastaví v průběhu roku také na Moravě a ve Slezsku.