Toto instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) bylo nazváno prozaicky „Hasičská sedmička“. Tématem cvičení, které uspořádala jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanice v Třinci pro kolegy z jednotek dobrovolných hasičů, které mají v této oblasti Beskyd zasahovat, byla záchrana pohřešovaných osob s pátráním v terénu.

„Do cvičení se zapojily jednotky dobrovolných hasičů Jablunkov, Mosty u Jablunkova a Bukovec a na vlastní žádost i dva členové JSDH z obce Písečná a jeden z obce Hnojník,“ prozradil mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

V sobotu večer na hasiče čekala teoretická příprava. Mimo jiného příprava s technickými prostředky pro daný zásah, spojení u zásahu, práce s mapou, GPS souřadnicemi, buzolou. Horská služba seznámila hasiče se svou činností, technickými prostředky, pohybem v terénu s výskytem lavin a možnostmi sesuvu sněhu, vyhledáváním a záchrana lavinou zasypaných osob. Nezapomněla na první pomoc u podchlazení, omrzlin, zlomenin a jiných úrazů k danému tématu. Dále prezentace ze skutečných zásahů v Beskydech, jako zasypání lidí sněhem, laviny, porucha lanovky a následná evakuace osob, spolupráce s leteckou záchrannou službou a mnoho dalších zajímavých témat.

O půlnoci ze soboty na neděli začal praktický výcvik. Jednotky SDH byly rozděleny do tří družstev. Plánovaná trasa se prodloužila z plánovaných 13 kilometrů až na 20 z důvodu nepřístupnosti jednoho úseku z Hrčavy do Bukovce (sníh kolem dvou metrů, kde se všichni se začali propadat po krk). Na trase byla vytvořena tři stanoviště. Jednotky tak například hledaly dvě zraněné osoby, určovaly souřadnice či transportovali zraněného člověka. Cvičení skončilo v 7 hodin ráno vyhodnocením.