Jarošova ulice a především místní lokál Bivoj ve staré šumbarské části je neoficiálním výsostným územím místních Romů. Češi se tam i ve dne pohybují s vědomím rizika napadení. Večer a v noci by do lokality neměl mimo členů romské komunity chodit raději nikdo.

V pátek večer to v Bivoji tradičně žilo. Městská policie tam zasahovala už kolem 22. hodiny. To se strážníkům podařilo drobnější incidenty uklidnit. O hodinu později však v ulici vypukla malá válka.

Prvotním impulsem byla přítomnost asi desetičlenné skupinky radikálů. Počáteční slovní výpady rychle přerostly v šarvátku a následnou melu, ve které šlo doslova o život. Vzduchem létaly dlažební kostky, láhve, plechové popelnice a zúčastnění si jako zbraně vzali vše, co jim pod ruce přišlo. Někteří použili i provizorní štíty z nalezených židlí.

Výsledkem bylo několik lehce zraněných, dva poškozené automobily, vyvrácené značky a ulice posetá sklem a odpadem.

Následky by byly zřejmě mnohem horší, kdyby nezasáhla policie. Velitelé republikové i městské policie situaci vyhodnotili jako velmi vážnou a oba sbory do vřavy nasadili své muže v ochranných přilbách. Během několika minut byli na místě jak policisté z krajské Speciální pořádkové jednotky, tak skupina strážníků z pořádkového oddílu.

„Po dlouhé době jsme museli použít vybavení, které máme k dispozici pro násilné konflikty, jakými jsou právě takové incidenty nebo riziková sportovní utkání," řekl ředitel havířovské městské policie Bohuslav Muras, který byl v noci na místě zásahu.

Hlavní část zákroku provedla republiková policie, která měla k dispozici také tři psovody se psy. Po uklidnění situace se policisté pokusili najít zbytek ze skupiny radikálů, kteří se před rozhněvanými Romy schovali v rozsáhlém oploceném podnikatelském areálu. Z něj se jim podařilo utéct.

K ošetření do nemocnice byli převezeni dva zranění, další účastníky si policisté převezli k výslechu na okrsek. "V naší nemocnici byli v souvislosti s touto událostí ošetřeni tři lidé. U všech se jednalo o lehká zranění, kdy byli po ošetření propuštěni a nebyla nutná hospitalizace," řekla v sobotu ráno mluvčí havířovské nemocnice Jana Zlattnerová.

V průběhu soboty by mohlo být upřesněno, jak bude incident posuzován, zda bude někdo obviněn z trestného činu nebo přestupku nebo jestli bude prokázán rasový podtext.

"Noční událost, při které došlo po slovních výpadech i k fyzickým střetům, je stále předmětem vyšetřování. Policistům se podařilo obě skupiny od sebe oddělit a situaci uklidnit. Případ nyní vyšetřujeme s podezřením na spáchání trestných činů výtržnictví a poškozování cizí věci," informoval policejní mluvčí Miroslav Kolátek.