Tři místa pro parkování s časovým kotoučem vzniknou naproti nádraží, dále čtyři ve Smetanově ulici u Komerční banky, tři před mateřskou školou a stejný počet v ohbí Viaduktové ulice. „Toto opatření by mělo zjednodušit život rodičům dětí v mateřince, rychlé vyřízení záležitostí na nádraží, dále návštěvu banky nebo úřadů ve středu města," uvedl místostarosta Petr Procházka.

Všechna místa mohou lidé využít bezplatně s maximální dobou stání jedné hodiny, a to od 7 do 17 hodin. Tato parkovací místa nejsou ve městě nad Olší žádnou novinkou, se zaváděním začali už zhruba před třemi lety.

„Již dříve vzniklo na území města sedm dalších lokalit s modře vyznačenými parkovacími zónami," doplnila mluvčí města Dorota Havlíková s tím, že to zavedli především kvůli lidem, kteří šli nakupovat a auto nechali na místě třeba půl dne.

K používání míst přitom stačí málo lidé si pořídí papírové hodiny a při příjezdu na modře označené parkoviště si označit čas příjezdu a dát na viditelné místo ve voze.

Na to, zda toho někteří lidé nezneužívají, dohlížejí strážníci. „Přestupci mohou dostat pokutu, nicméně těch případů rok od roku ubývá," sdělil ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

Jak dodal, nevzpomíná si, že by někdo dostal pokutu za to, že by stál přesčas. „Pokuty dostali lidé, kteří zaparkovali bez kotouče, není to o tom, že bychom čekali za rohem a pak postihli člověka, který přetáhl o pět minut, třeba proto, že byla na poště fronta," dodal ředitel strážníků.

Zhruba stejnou dobu podobná služba funguje i v Bohumíně. Tato parkovací místa lidé najdou například u radnice, polikliniky nebo na nádraží. Podle místostarosty Lumíra Macury se tento typ parkování osvědčil.

„Zvažovali jsme například i parkovací hodiny, ale to by vyšlo dráž a navíc by lidé museli za parkování platit," informoval bohumínský místostarosta.

Několik těchto míst je také v Havířově. Osm jich je například před novou budovou knihovny a několik jich je pro tělesně postižené u magistrátu. „Lidé zde mohou parkovat zdarma na dvě hodiny," uvedla mluvčí Havířova Eva Wojnarová.