V polských sběrnách prý brali i to zboží, které české sběrny odmítly. „Zloději, kteří nedávno ukradli pamětní desky na Frýdecko-Místecku, se přiznali, že je prodali v Polsku," sdělila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Vedení města chce tomuto nešvaru do budoucna zabránit, a proto se dohodlo s polskou stranou na zavedení častějších kontrol.

„Musíme zamezit tomu, aby kradené kovové předměty končily v polských sběrnách," uvedl starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Muži zákona na polské straně tak nejen začali kontrolovat mosty, ale také provedli přímo kontrolu polských sběren.

„Během kontroly jsme připomněli majitelce, že přijímáním barevných kovů od českých občanů porušuje zákon o nepovoleném převozu odpadů přes hranici," informoval ředitel Straży Miejskiej Cieszyn Kazimierz Płusa.

Polské sběrny: Šrot od Čechů nevykupujeme

To potvrzuje pracovnice jedné sběrny kousek od nově otevřené Sportovní lávky.

„Železo od Čechů brát nesmíme, máme to zakázáno. Je ale pravda, že občas jezdí a ptají se, zda to od nich nevykoupíme," řekla žena, která si nepřála uvést své jméno.

Čilý obchod s kovem potvrzuje také Roxana, která pracuje v nedaleké restauraci. „Lidi s vozíky plnými železa, kteří míří do sběrny, vídávám celkem často. Ale nevím, zda to všechno jsou Češi," prozradila Roxana.

S podobnými případy mají zkušenost i českotěšínští strážníci.

„Neřekl bych, že je to nějaký masový jev, ale pár případů, kdy lidé odvezli šrot do polské sběrny, jsme tu měli," sdělil ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek. Jeden bezdomovec se prý snažil odevzdat šrot v Polsku ve chvíli, kdy probíhala na mostě za účasti mnoha funkcionářů pracovní schůzka těsně před jeho otevřením. Problémy se zloději šrotu mají i v Bohumíně.

„Bohužel se nejedná jen o starý šrot, ale tito lidé třeba vylezou na vagon a shazují nové železo nebo kradou kanálová víka," informoval ředitel Městské policie Bohumín Karel Vach.

Zda železo končí za hranicemi, však neví.

„Vyloučit to nemohu, máme ve městě dobrou spolupráci s našimi sběrnami, takže pokud někdo zkusí odevzdat něco kradeného, tak to nahlásí. Zloději tak vyvážejí kradené železo mimo Bohumín," dodal Karel Vach.