Na jednu straně se buduje kanalizace, na druhé straně se vykupují domy. „Žijeme v nejistotě. Před deseti lety jsme udělali na domě velkou rekonstrukci, a teď se dozvíme, že některým lidem už vykoupili domy," říká obyvatelka Zimného Dolu Alexandra Paszová.

V posledních měsících se tam navíc buduje kanalizace a lidé se na hlavní řad musí připojit za své, což také není levná záležitost. „Chtěla bych vědět jasnou odpověď, jestli se bude těžit, nebo ne. Už jsem jeden výkup zažila na Kopaninách a ten se táhl čtyři roky. Nechci to zažít znovu," dodala obyvatelka lokality.

Překvapeni výkupy byli i členové Osadního výboru Zimný Důl Lazy. „Dostali jsme se k těm informacím náhodně, OKD nás neinformovalo," tvrdí předseda osadního výboru Dušan Otaševič.

Od zástupců těžební společnosti prý nemají informace. „Mezi obyvateli tu vládne nejistota. Lidé se ptají, co mají s touto situací dělat. Navíc se tu staví nové baráky, buduje se tu kanalizace," dodal Otaševič.

Byl prý překvapen i tím, kdo o výkupy požádal. „Hodně lidí v Zimném Dole pobouřilo, že se nechali vykoupit někteří členové občanského sdružení Orlovák, kteří veřejně proklamovali, že své domy neprodají," kroutí hlavou Otaševič.

Členové osadního výboru nyní chtějí svolat v nejbližší době veřejnou schůzi obyvatel lokality a v lednu kontaktovat šachtu.

O výkupech neví ani vedení města. „Oficiálně o tom informace nemáme. Ale pokud se tyto zprávy budou zakládat na pravdě, tak budeme s OKD jednat," informoval předseda pracovní skupiny pro problematiku hornictví a místostarosta města Miroslav Koláček.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola se rozhodně nejednalo o hromadné výkupy. Šlo prý jen o několik nemovitostí, které jsou dány dohodou majitele s nabyvatelem.

„Pokud se rozhodneme, že budeme usilovat o pokračování těžby do nových oblastí, seznámíme s tím v první řadě město a obyvatele daných lokalit. Poté bychom samozřejmě museli získat všechna potřebná povolení," vysvětlil mluvčí těžební společnosti.

Tak je to podle jeho slov také uvedeno v aktuálně platném stanovisku Ministerstva životního prostředí ke studii EIA, které visí na webu ministerstva včetně připomínek města a osadního výboru. „Všechny subjekty tak byly s těmito výhledy seznámeny už před několika lety," dodal Vladislav Sobol.