Obyvatelé vchodu 1189 v ulici Havířské v Karviné- -Novém Městě ale podobnou ceduli nemají. A ani nemohou. Už několik týdnů totiž nemají vchodové dveře. „Ukradli nám je asi před měsícem a půl," říká jeden z nájemníků Bohdan Zorychta.

Tuto informaci potvrdila také policejní mluvčí Zlatuše Viačková. „Vyšetřujeme případ, kdy neznámý pachatel 15. února okolo 17. hodiny vypáčil odemčené vchodové dveře a poté je ukradl," sdělila policejní mluvčí.

A absence dveří v lokalitě, která je synonymem pro kriminalitu v Karviné, je magnet na všechny možné nekalé živly. Bezdomovce, zloděje i vandaly. „Každou chvíli odsud vyhazuji bezdomovce, kteří si ustelou ve sklepích, jeden si tu dokonce založil oheň, aby mu bylo tepleji. Každou chvíli tady musím po nich uklízet," dodává Bohdan Zorychta.

Hned vedle vchodu s ukradenými dveřmi jsou poštovní schránky. Polovina z nich je vytrhaná nebo jinak zničená. Výjimkou nejsou ani drobné krádeže. Jednomu z nájemníků se dokonce ztratilo i jízdní kolo.

„Raději nenecháváme venku ani boty, aby nám je někdo nesebral. Jedna maminka tady dokonce musí každodenně vynášet kočárek do schodů, aby jí ho někdo neukradl ze sklepa," kroutil hlavou mladý muž, který zrovna vešel do domu.

Oba muži se podivují nad tím, že ani po šesti týdnech se nic neděje. „Několikrát jsme urgovali RPG, že nemáme dveře, a stále se nic neděje," nechápe Bohdan Zorychta.

Podle mluvčího společnosti RPG Byty Petra Handla se nejedná o první případ v Karviné-Novém Městě. Oblast přitom prošla v loňském roce revitalizací. Mimo jiné byly instalovány i nové dveře.

„Bohužel máme zkušenosti s tím, že lidé na to nedbají, nechávají vchody dokořán nebo jen podepřené cihlou," vysvětlil Petr Handl.

Podle něj by lidé měli více dbát na bezpečnost a chovat se zodpovědněji. Není prý ani výjimkou, že si lidé sami ničí vybavení domu.

„A není možné pořád dokola provádět opravy za vysoké částky v místech, kde jsou tyto problémy neustále. Dopláceli by na to především slušní lidé, kteří takové problémy nemají, ale čekají na jiné opravy," zdůraznil mluvčí RPG.

Není tak prý možné přijít s tím, že se opět něco rozbilo nebo ukradlo, a okamžitě očekávat nápravu.

„Navíc takové dveře jsou dělány na míru a nelze je dodat ze dne na den," dodal Petr Handl. Jak ale slíbil, lidé by se měli dočkat nových dveří v příštích dnech.

Podle zástupce ředitele Městské policie Karviná Václava Ožany jsou sběrači kovu rok od roku drzejší. „Zatímco v minulosti brali většinou to, co je bezcenné a pohozené, dnes jsou bohužel stále častěji jejich cílem funkční věci," konstatoval Václav Ožana. Shnilé trubky nebo staré kolejnice tak nahradily tyčky od rajčat ze zahrad, kovové branky nebo dokonce měděné okapy a parapety, které zloději přímo otrhali z domů.

S brankou šli do sběrny

Podobný případ s dramatickou zápletkou se odehrál před dvěma roky v Havířově. Skupinka bezdomovců tam ukradla kovovou branku a chtěla ji zpeněžit v nedaleké sběrně. Po chvíli je začal pronásledovat majitel, který dokonce vystřelil do vzduchu varovné výstřely z pistole. Poté dokonce musel zbraň použít proti jednomu ze zlodějů, který se na něj vrhl a kterého střelil do nohy.

„V průběhu vyšetřování bylo prokazatelně ověřeno, že muž se zbraní manipuloval tak, aby minimalizoval riziko ohrožení tělesné integrity. Během incidentu nikomu nevyhrožoval fyzickou likvidací. Od začátku dával zcela jasně najevo svůj záměr. Muž nebyl agresivní, byl rozrušený a ve stresu. Kolemjdoucí žádal o pomoc a přímému konfliktu se snažil vyhnout," řekla tehdy Zlatuše Viačková, že se jednalo o nutnou obranu.

Více o případu čtěte v Souvisejících článcích