Vyšší počet krádeží a vloupání má společného jmenovatele: výkupy domů kvůli plánované těžbě. A právě vykoupené a opuštěné domy se stávají terčem nájezdů sběračů kovů i jiných zlodějíčků, nejčastěji prý z řad romského etnika.

Za několik posledních měsíců navštívili zloději hned několikrát například klubovnu místních zahrádkářů, kteří se scházejí v domech, jež patří městu. Jejich obyvatelé jsou už vystěhovaní, což na zloděje působí jako magnet.

„Do klubovny se dostali zadním vchodem do domu a odnesli si veškerou elektroniku. Navíc jsme měli před akcí nakoupeno občerstvení, to také zčásti zmizelo," postěžovala si jedna ze členek zahrádkářského spolku, Silvie Škulavíková.

O tomto problému mluvila i na posledním zasedání zastupitelstva minulý týden.

„Jsem zvědavá, jak se k tomu město postaví a zda s OKD vymyslí nějaký způsob, jak to tady ohlídat. Přece tu není žádný konec světa s pár domky, aby nás tady nechali napospas bandám zlodějů," říká Škulavíková.

Podobnou zkušenost má i Jakub Kubacik, který sotva dostavěl nový dům v ulici U Řeky. Naproti němu však stojí již vykoupený rodinný domek, a tak se tam prakticky denně objevují podivné existence, které bezostyšně vejdou do hospodářské budovy a hledají, co odnést, co by se dalo využít nebo zpeněžit.

„Když se tu objeví, zavolám policii, ale než ti dojedou, tak ta pakáž zmizí. Nevím, jestli dostanou echo, nebo jak se to dozvědí, ale prakticky nikdy se ani strážníkům nepodaří tady někoho chytit při činu," říká Kubacik.

„Když jsem volal na OKD, abych nahlásil, že se tu rozkrádá jejich majetek, řekli mi, ať jim to dám písemně," říká muž s rezignovaným úsměvem.

Policisté přiznávají, že do Starého Města kvůli oznámení krádeží a rabování jezdí poměrně často. „Už těch hlášení není tolik jako zhruba před rokem, ale policisté nebo strážníci tam jezdí často. A těch případů, kdy pachatele dopadnou přímo na místě, není málo," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Zástupci OKD tvrdí, že o problémech vědí.

„Proto se snažíme demolice a vše další, co s nimi souvisí, řešit co nejdříve. S městskou i státní policií v Karviné jsme v pravidelném kontaktu a podle našich zkušeností reaguje policie pružně adekvátně společenské nebezpečnosti činu a svým prostředkům," řekl projektový manažer OKD Marek Síbrt.