„OKD totiž požádalo vedení obce o změnu územního plánu, což může v praxi znamenat stavební uzávěru," řekla členka Osadního výboru Na Hranicích Jiřina Ferenčíková. Přitom před dvěma lety schválili zastupitelé tuto lokalitu jako rozvojové území. V té době se počítalo s tím, že se zde postaví na 150 nových domků. O rok později zde OKD oznámilo záměr těžit.

„To byl docela šok, spousta lidí si postavila nové domy a teď toto. Já sám jsem si postavil dům před pěti lety a ještě předtím jsem se ptal i lidí z OKD, zda se tu nebude těžit. Řekli mi, že ne, jen mi poradili, ať si postavím lehčí stavbu, kvůli otřesům," řekl předseda osadního výboru Pavel Spurný. A stavební uzávěra by byla dalším problémem, se kterým by se museli obyvatelé srovnat. Nejenže by se nemohly stavět nové domy, opatření by dopadlo i na dosavadní obyvatele. Ti by měli problém si rozšířit dům nebo si postavit garáž. „Není třeba připomínat, že se sníží hodnota nemovitostí. Kdo si koupí dům v oblasti se stavební uzávěrou?" položila řečnickou otázku Jiřina Ferenčíková.

A nejspíš ostrouhají také ti, kteří by chtěli zažádat o výkup a přestěhovat se jinam. „Vzhledem k ekonomické situaci, která je ve společnosti, na letošní rok nepočítáme s výkupy," vysvětlil ředitel pro HR a rozvoj revíru Radim Tabášek. Ten také naznačil, že se nyní připravuje finální dokumentace, která by měla být hotová na podzim. Potom se bude čekat na stanovisko Ministerstva životního prostředí, které by mohlo být za rok. OKD by chtělo v oblasti těžit od roku 2015.

Osud místních bude mít v rukou jedenáct doubravských zastupitelů. Místostarosta Pavel Slávik se již vyjádřil, že bude hlasovat proti změně územního plánu.

„Je to pro mě nepřijatelné. Nemohu mluvit za ostatní zastupitele, ale minimálně třech by se ta změna také týkala, takže u nich nepředpokládám, že by byli pro," uvedl doubravský místostarosta Pavel Slávik.

Jak dodal, lokalita je spolu s centrem a oblastí finských domků jedna z nejhustěji obydlených částí obce. Podle něj by ztráta jedné takové oblasti mohla mít katastrofální následky na chod obce.

„Zvlášť když se tam nově nastěhovali lidé. Je tam také spousta mladých lidí, kteří jsou perspektivou pro budoucnost," dodal doubravský místostarosta.