Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

21. srpen 1968: kalné ráno plné zrady

Na vstup vojsk Varšavské smlouvy nelze hledět jen černobílým prizmatem, okupace přinesla morální marast

21.8.2014 16
SDÍLEJ:

Srpen 1968.Foto: Foto: repro Deník

Když sovětští velitelé dostali příkaz vyjmout z trezorů a otevřít tajné a zapečetěné obálky, věděli dopředu, že se svými obrněnci a vojáky zaútočí na Československo. Podrobně o tom psal ve svých pamětech velitel „ocelové divize" generál G. P. Jaškin. Je to hořké čtení pro všechny Čechy. Teprve tady je možné se dovědět, že svou vlast nezrazovali jen vysocí straničtí, vojenští či bezpečnostní funkcionáři, ale že šlo o obecnější jev. Zrazovalo se a udávalo ještě více než za německé okupace.

Někteří byli na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy ochotni položit i život, jiní udávali, donášeli a zrazovali.Služba nepříteli

Několik dnů předtím, než si sovětští velitelé jednotek dislokovaných v Polsku přečetli rozkaz k útoku, ostravští funkcionáři už věděli, že „Rusové do toho půjdou". Přímo zoufale se s nimi snažili navázat kontakt ne proto, že by byli tak přesvědčenými bolševiky, ale z vypočítavosti: kdo pomůže Sovětům, bude odměněn vysokými funkcemi. Podobně jako tomu bylo při maďarském povstání v roce 1956. Bažili po moci. Dokonce mezi vedoucím tajemníkem KV KSČ v Ostravě Leopoldem Kovalčíkem a starým komunistou a ředitelem podniku Elektrosvit Vladimírem Brovjákem došlo k ostré rozepři, že se snaží se Sověty spojit na vlastní pěst.

Krajský náčelník StB Jaroslav Hrbáček nečekal, až ho „vyšší soudruzi k jednání pozvou", ale přes městského tajemníka polských komunistů v Rybniku Jana Polaczka se spojil s generálem Jaškinem, kterému předal podrobné písemné zprávy o tom, jak se kdo z vedení strany a města v Ostravě choval v době obrodného procesu. Také se nabídl, že pojede na prvním tanku a dovede je ke všem nejdůležitějším správním a průmyslovým centrům ve městě. Sovětský štáb nakonec aby utnul spory přijal dvanáct významných komunistů z Ostravy a Karviné, kteří jim nejhorlivěji nabízeli své služby. K těm známým přibyl ještě ředitel Vítkovických železáren Rudolf Peška.

Malí udavači

To byl ale jen vrchol ledovce, StB na Ostravsku už dva měsíce před vstupem vojsk vybírala a úkolovala komunisty na nižších stupních v podnicích a úřadech, kteří pak na schůzích cíleně útočili na Dubčekovy spojence. Do této akce bylo zapojeno několik set osob, To byli takzvaně zrádci na nižší úrovni. Z dělnických profesí byli dopředu připravováni ti, kdo nahradí v novinách, rozhlase a televizi redaktory, kteří v článcích a pořadech projevovali souhlas s pražským jarem. Podobně tomu bylo v podnicích, nemocnicích, úřadech, školách.

Udavačství bylo velmi výhodným rysem, stejně jako falešná nařčení, neodůvodněné osočování a podobně. Po 21. srpnu musela řada lidí ze svých funkcí odejít a na jejich místa pak dosedli právě horliví denuncianti, často bez vzdělání a průpravy. Nejhůře dopadli v Ostravě novináři, svá místa jich muselo opustit skoro osmdesát procent. Podobně tomu bylo ve školách, odkud byly propuštěny dvě třetiny učitelů. O místo přišly dvě pětiny lékařů a stejný počet technicko--hospodářských pracovníků z podniků.

Je zajímavé, že bylo vyhozeno také dvacet procent konstruktérů a vývojářů, což na dlouhá léta zbrzdilo řadu inovací a přispělo k technickému úpadku. V jiných částech republiky byly tyto sankce mnohem mírnější. Právě tak se vytvořila pozdější tuhá normalizační atmosféra, kde se nejvíce dařilo pokřiveným charakterům a morálnímu marasmu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: 

Srpen 1968: tři ostravské rozsudky smrti

Ostrava nebyla v roce 1968 mrtvé město. Podívejte se

SRPEN 68: Ruský internet odhaluje taje okupace

Vzpomínky generála Jaškina na srpnovou okupaci města Ostravy

Autor: Boleslav Navrátil

21.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
vlevo Šimon Falta, vpravo Milan Baroš
1 26

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

Volby 2017 v Ostravě. Na fotografii Lubomír Zaorálek, který přijel volit do Základní školy Jana Šoupala v Ostravě-Porubě.
14

OBRAZEM: Lídři krajské kandidátky ANO a ČSSD odvolili v pátek

Špatná zpráva pro Vítkovice! Dej bude chybět až tři měsíce

Až tři měsíce! Tak dlouho bude chybět hokejovým Vítkovicím útočník Rastislav Dej. V pátek po poledni o tom informoval ostravský klub na svých oficiálních stránkách.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Parlamentní volby odstartovaly v pátek ve 14 hodin. Ve Štěpánkovicích u toho nechyběl ani žokej Marek Stromský se svou manželkou Janou.  

Obránce Baníku Šindelář: Jaký je recept na Sigmu? Totální nasazení a důraz

/ROZHOVOR/ Stopera fotbalového Baníku Ostrava Martina Šindeláře čeká v pátek večer souboj proti nedávným spoluhráčům.

AKTUALIZUJEME

Havarované auto vjelo do kolejiště, tramvaje do Poruby neprojely

Dopravní komplikace způsobila v Ostravě nehoda dvou osobních automobilů na ulici 28. října v úseku nad Vodárnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení