A výjimkou nejsou ani obyvatelé opavského okresu. Mezi nejoblíbenější cíle Opavanů patří například Wroclaw, Krakov nebo také Vídeň, Berlín či Drážďany.

Výlety za atmosférou adventních a vánočních trhů podniká s přáteli i Pavel Měkýš z Opavy. „Tradici jsme založili asi v roce 2015, kdy nás oslovil kamarád, že hledá další spolucestující do Wroclawi. Tamější trhy byly, neváhám říci, zatím nejkouzelnější, které jsme zažili,“ uvedl Pavel Měkýš s tím, že sympatické bylo, že trhy se rozkládaly hned na několika náměstích v centru města a byly plné místních specialit, stánků s punčem a různými sladkostmi.

„Když to srovnám s Drážďany, tam byly trhy doslova přelidněné,“ dodal Pavel Měkýš.

V loňském roce, kdy Drážďany navštívil, bylo zrovna čerstvě zprovozněno dálniční spojení s Prahou a to se na velké návštěvnosti trhů dalo poznat. „Letos padla volba na Krakow. Jsem zvědavý, čím nás překvapí. Opět vyrážíme s přáteli autem,“ uzavřel Pavel Měkýš.

Dost možná nejvíce lidí ale míří v době adventu na návštěvu rakouské metropole Vídně. Jako třeba studentka druhého ročníku střední školy Michaela Škrbelová z Opavy. „Ve Vídni jsem byla asi před pěti lety, pamatuji si atmosféru trhů. Všude voněl punč, různé jídlo a hlavně dřevo. Jen kdykoli jsme si chtěli něco dát, bylo tam neskutečné množství lidí,“ vzpomínala.

Minulý rok zavítala poprvé do Krakova. „Naštěstí přes pracovní týden, takže tam tolik lidí nebylo. Trhy byly nádherně osvětlené, všude spousta vůní. Velké stánky s bonbóny a punčem,“ popsala atmosféru.

Zahraniční trhy mají podle ní svou specifickou podobu, ale příliš se od sebe neliší. „Až na množství lidí čím větší a známější město, tím jich je více,“ uzavřela studentka.

Do cestovních kanceláří vyrážejí lidé kupovat zájezdy na adventní trhy už v září. Není proto divu, že volných míst je nyní velmi poskrovnu, jsou-li vůbec ještě nějaká. „Prodávat začínáme od září a z velké části již máme obsazeno. O tyto zájezdy je vždy zájem. Nejvíce o Vídeň, Krakow, Drážďany, Budapešť a nově i o Bratislavu, kterou máme v nabídce,“ konstatoval Josef Kozák z dolnobenešovské Cestovní kanceláře Kozak Tour.

A podobná je situace také v opavské Cestovní kanceláři (CK) Stefanny. I tady se lidé chodí na předvánoční jednodenní výlety ptát prakticky hned po skončení letních prázdnin. „Nejoblíbenější zůstává Vídeň. Vyhledávaná jsou ale i polská města a rovněž i maďarská Budapešť. Nějaké kapacity ještě volné jsou, ale je jich už velmi málo,“ potvrdila naší redakci Veronika Rybková z CK Stefanny.

Vánoční Vídeň 2017.
Pohádková vánoční Vídeň? To je punč, ale i dovádění ve slámě a ruský medvěd