Archeologové v Oticích objevili sekeromlat
Sekeromlat uložený patrně z rituálních důvodů se podařilo odrýt v úterý archeologům Slezského zemského muzea v Oticích-Rybníčkách. Na ploše rozsáhlého sídliště, v místech, kde se má rozšiřovat výroba jedné z místních firem, našli archeologové v nejmenší z jam sekeromlat a dvě hliněné nádoby, jejichž obsah budou ještě zkoumat další odborníci.
„Nález byl bohatou satisfakcí za to, že si archeologé za poslední čtyři týdny prošli snad všemi klimatickými podmínkami,“ poznamenal kurátor archeologického pracoviště Slezského zemského muzea a vedoucí výzkumu Jiří Juchelka.
Kamenný sekeromlat pochází z období pozdní lengyelské kultury a je starý zhruba 5000 let. „Jde o zajímavý nález, jedná se pravděpodobně o rituálně uložený předmět, který jsme našli v nejmenší jámě tohoto sídliště,“ uvedl Jiří Juchelka.
„Jedná se pravděpodobně o rituální nález, protože jsme v okolí nezaznamenali kosterní pozůstatky ani jiné důkazy, že by šlo o hroby,“ doplnil Jiří Juchelka s tím, že sídliště, které se nachází v Oticích-Rybníčkách patří k nejrozsáhlejším a nejvíce prozkoumaným sídlištím řazeným k lengyelské kultuře.
Tato kultura spadá do přelomu neolitu a eneolitu, což odpovídá rozpětí zhruba mezi lety 4400 4300 př. n. l. a mísí se v ní vlivy dalších kultur jako napříklady kultury s moravskou malovanou keramikou nebo vypíchanou keramikou.
K lengyelské kultuře bylo na českém území identifikováno 23 jednotlivých hrobů, většinou šlo o kostry uložené ve skrčené poloze, na levém i pravém boku. Asi dvacet procent pohřbů bylo žárových.
Na Opavsku se předměty patřící k lengyelské kultuře našly například v Opavě- -Kylešovicích, Kravařích nebo také Holasovicích při stavbě Slezské magistrály.