V duchu archeologie se ve slezské metropoli ponesou i dny příští. Slezské zemské muzeum (SZM) totiž připravilo výstavu, která lidem představí právě poklady z archeologických sbírek. Otevřena byla v pondělí 16. října a hlavní program návštěvníky čeká v sobotu 21. října, na kterou připadá Mezinárodní den muzeí.

„Půjde o komponovaný den pro děti a veřejnost. Jedním z hlavních hostů bude Filip Šrámek, specialista z Olomouce, který postaví repliku pece a odlije přímo na místě bronzový artefakt,“ uvedl kurátor archeologického pracoviště Slezského zemského muzea Jiří Juchelka s tím, že originál předmětu najdou pak návštěvníci na výstavě.

„Na akci nazvané Archeologické poklady ve sbírkách Slezského zemského muzea představíme také denáry z kylešovského depotu a s laskavým svolením Moravskoslezského kraje část klokočovského depotu,“ doplnil Jiří Juchelka.

V rámci komponovaného dne archeologie si budou moci návštěvníci vyzkoušet třeba i střelbu z historických luků, výrobu bronzových nástrojů nebo ženských ozdob. Akce se koná od 13 do 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea a jejím blízkém okolí.

UNIKÁTNÍ POHŘEBIŠTĚ V LODĚNICI

Nedávný objev patnácti zachovalých kostrových hrobů v Loděnici představuje v rámci českého Slezska unikát. Jde o významný nález osídlení kulturou Chlopice-Veselé, která se časově dá zasadit do doby 2000 let před Kristem a náleží do období pozdního eneolitu a počátku starší doby bronzové.

V Opavě k této kultuře patří také naleziště v Opavě-Kateřinkách a Kylešovicích. „Pohřebiště v Loděnici je však nejzachovalejší. Objevili jsme patnáct hrobových míst a ve čtrnácti z nich byly zachované kostry ve skrčené poloze,“ uvedla vedoucí záchranného archeologického výzkumu Iva Vondroušová z opavského pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd.

„Skrčenci“ jsou orientováni obličejem na východ. Mužské kostry jsou obráceny hlavou na sever a ženské hlavou na jih. Ženské kostry byly pohřbeny do mělčích hrobů, proto jsou kosterní pozůstatky méně zachovalé. „Hroby jsou jen chudě vybaveny milodary a štípanou industrií,“ uvedla Iva Vondroušová s tím, že archeologové odhalili kromě hrobů i sídlištní jámy.

OPAVSKÝ HRAD

Archeologický výzkum v okolí opavského Müllerova domu prováděli pracovníci SZM od roku 2015. Tento objekt je jediným dochovaným pozůstatkem opavského přemyslovského hradu, který byl vybudován v letech 1377 až 1404 kromě hradeb a od města byl oddělen příkopem s palisádou.

„Výzkum byl ukončen letos v květnu. Nyní probíhá rekonstrukce, která by měla být hotová příští rok v srpnu, pak se dům otevře veřejnosti. V suterénu se bude nacházet expozice středověku,“ přiblížila kurátorka archeologického pracoviště SZM Soňa Králová.

A jaké objevy patřily podle ní mezi ty nejstěžejnější? „Určitě objev původního gotického hradu, to mi udělalo velkou radost. Odkryli jsme také městské hradby,“ doplnila. Kromě toho byly nalezeny keramické nádoby, pokličky, poháry a další.