Ponor pod led patří mezi nejnáročnější potápěčské disciplíny. Instruktoři, kteří takové dobrodružství organizují, musí mít nejvyšší možnou certifikaci. Potápěči Roman Kudela a Martin Kučera ji mají. Pod jejich vedením absolvují ponory v extrémních podmínkách nejen civilní potápěči, ale několikrát ročně v zatopeném lomu Šifr ve Svobodných Heřmanicích vedou také výcvik speciálních policejních jednotek z celé republiky. Jejich klienty jsou i profesionálové z protiteroristické „urny“ neboli z Útvaru rychlého nasazení ÚRN. Kapitán Kudela a major Kučera jsou totiž sami příslušníky speciálního policejního útvaru Policejního prezidia ČR, který se jmenuje Odbor speciálních potápěčských činností a výcviku.

CELKEM PŮLHODINA POD LEDEM

„Dnes si vyřízneme do ledu díry vzdálené 150 metrů a pak sestoupíme do hloubky asi 30 metrů. Potápěč pod ledem stráví půlhodinu, a to včetně povinných dekompresních zastávek. Jak dlouhé musí být zastávky při výstupu, o tom rozhoduje čas strávený na dně i dosažená hloubka. Dýchací přístroje by nám umožnily i delší ponor, ale je nás tu hodně, tak ať se prostřídáme,“ popsal program výcviku pod ledem v zatopeném lomu Šifr instruktor Roman Kudela.

Potápěčský tým při současných mrazech nemusí mít na ledu obavy. Led je silný až 12 centimetrů, ale je dost nesourodý. „Tam, kde vítr čeří hladinu, to zamrzlo později. Také bubliny z předchozích ponorů snižují kvalitu ledu. Při chůzi uslyšíme praskání ledu pod nohama, ale proboření nehrozí. Začátečníka ty zvuky můžou vylekat, ale v tom arktickém mrazu je nosnost ledu dostatečná s velkou rezervou,“ vysvětlil Kudela, když potápěči na parkovišti začali lahve se vzduchem ukládat na „bobech“. Ty jsou určené k transportu potápěčského vercajku po zamrzlé hladině.

MOBILNÍ DEKOMPRESNÍ KOMORA

Na parkovišti u lomu nelze přehlédnout chloubu zdejších potápěčů: kontejner s mobilní dekompresní komorou.

„Je to jedna z nejlepších komor Haux, která umí simulovat tlak až do hloubky 80 metrů. Kdyby potápěč stoupal příliš rychle a při vynoření nastaly dekompresní komplikace, tak nepotřebujeme transport do přetlakové komory v ostravské nemocnici, když ho můžeme šoupnout sem. Je tam i vyrovnávací komora, aby se k lidem uvnitř dostal třeba lékař,“ představil instruktor Martin Kučera techniku v hodnotě několika milionů, která při takzvané kesonové nemoci zvyšuje šance potápěče na přežití.

Lom Šifr má nejhlubší místo 36 metrů pod hladinou, kde se v dobách těžby shromažďovala voda k odčerpávání. Na vážné dekompresní problémy postačí i daleko menší hloubky.

VODA: PLUS JEDEN STUPEŇ

Před každým ponorem lékařská prohlídka potvrdí, zda je člověk schopen ponoru. „Trénovaný sportovec je obecně méně náchylný ke komplikacím než třeba rekreační potápěč s nadváhou, ale nepředvídané reakce organismu nebo chybné rozhodnutí při dekompresi nikdy nelze zcela vyloučit. Na nás instruktorech je, abychom rizika snížili na přijatelnou míru,“ vysvětlil Martin Kučera, když si před ponorem naposledy kontroloval dýchací techniku.

„Lidi už vymysleli různé zlepšováky, aby se vám brýle nezamlžily, ale já se držím tradice. Není nad starý dobrý plivanec,“ prozradil Kučera, než se ponořil pod led do vody teplé jeden stupeň nad nulou. U dna bude o dva stupně teplejší. Při potápění pod ledem se už nepoužívají mokré neopreny, ale suchý oblek, který vodu přímo na tělo nepustí. Navíc má na sobě potápěč vestu, která mu umožňuje zapnout elektrické vyhřívání v místech, kde jsou orgány zvlášť citlivé na prochlazení.

HOŠI, UŽIJTE SI TO

Než se k ponoru dostanou muži ze speciálních jednotek, musí jim instruktoři Roman Kudela a Martin Kočera navigačním lanem pod ledem vytyčit „štreku“, aby klienti, kteří neznají Šifry tak dobře jako oni, neztratili orientaci. Při pohledu dírou v ledu jsou siluety potápěčů vidět ještě v pětimetrové hloubce, protože lom Šifr je vyhlášený křišťálově čistou vodou. Motorové pily, kterými policejní potápěči řežou otvory do ledu, samozřejmě musí mít speciální ekologický olej, který se rychle rozloží. Vzácně se při ponoru podaří zahlédnout cejna nebo plotici zpomalené zimou, ale jinak je studený Šifr na vodní živočichy i rostliny dost skoupý.

Zatímco část potápěčů ještě řeší na břehu problémy s namrzlou technikou, někteří muži v čepicích s nápisem „policie“ už trochu netrpělivě sledují bubliny, které se jim hromadí pod nohama pod ledem. Tipují, kterým otvorem se asi vynoří Roman Kudela a kterým Martin Kučera. Jako první z ledové vody vykoukne žlutá přilba s nápisem „Roman“. Vzápětí se ozve spokojený hlas: „Hoši, tak dneska si to zaručeně užijte. Je tam výborná viditelnost, máte se na co těšit.“ O kruté zimě, která potápěče po vynoření okamžitě pokryje vrstvičkou ledu, nepadne ani slovo.