Signalizační zvonek babyboxu zazvonil ve čtvrtek 16. dubna v čase 22:46. „V tu chvíli se otevřela dvířka. Za kratinkou chvíli miminko držela v náručí sestra Jana a pečoval o něj David Šupík, lékař novorozeneckého oddělení," informoval zakladatel babyboxů Ludvík Hess, který sám sebe s oblibou nazývá babydědečkem Lu.

Chlapce nalezli v babyboxu zdravého a s váhou 3200g. Stal se tak celkově sto dvacátým dítětem odloženým do této bedýnky v republice a devátým letoším. Celkově je devětačtyřicátým klukem na jednasedmdesát holčiček.

„Teď už se musím rozhodnout, pod jakým pracovním jménem jej představím. Ať žije, vzrůstá a kvete Jiří!," uvedl Ludvík Hess.

Jméno Jiří nezvolil náhodně. Učinil tak na počest člena správní rady Nadace Komerční banky JISTOTA Jiřího Mifka, který ve čtvrtek slavil životní jubileum. Inspiroval ho i moravskoslezský náměstek pro zdravotnictví a největší podporovatel babyboxů v kraji Jiří Martínek.

Jiří je třetím dítětem, které matka odložila do opavského babyboxu.

Tato služba byla v Opavě uvedena v život 7. listopadu 2008. První dítě se v něm objevilo den před štědrým dnem roku 2010 a dostalo jméno Magdaléna. Ta byla stará zhruba tři hodiny. Dalším byl o dva roky později den starý chlapec Honzík a trojici doplnil nyní Jiří.

Počet by byl ale pravděpodobně mnohem větší, kdyby se některé matky nesetkaly s problém babybox v areálu Slezské nemocnice najít.

Každý má jistě v živé paměti případ z roku 2011, kdy třicetiletá žena odložila novorozeného chlapce v papírové tašce v čekárně opavské gynekologické ambulance. Jako důvod uvedla fakt, že po porodu zazmatkovala a že nemohla babybox najít.

Chlapec vážil tři a půl kilogramu, měl obvazem podvázanou pupeční šňůru a navzdory tom, že byl přikrytý dvěma vlněnými šály a starým froté ručníkem byl silně podchlazen.

Další případ je z léta 2014, kdy matka nemohla rovněž babybox najít. Tak předala holčičku do rukou sestře s tím, že rodičkou není ona, ale její známá. Ženu pak ovšem hledala policie, čímž byla popřena anonymita babyboxů. Žena, ze které se nakonec vyklubala matka, však nijak stíhána nebyla a holčička dostala jméno Adélka.

„Když jsem byl spolu s technikem na revizi opavského babyboxu, po areálu nemocnice jsme doslova bloudili. Babybox je bez jakéhokoliv informačního značení, museli jsme se také doptávat jednoho z pracovníků. Nedivím se, že jej žena nemohla najít. Já také ne. A to jsem jeho zakladatel," uvedl loni i sám Ludvík Hess.

Schránka babyboxu se ve Slezské nemocnici nachází na boční zdi pavilonu C, kde sídlí transfuzní oddělení a v době svého otevření byla šestnáctým babyboxem v republice. Nyní už je babyboxů v České republice čtyřiašedesát.