Jaká je budoucnost oblíbeného fotbalového stánku, kde stále sídlí a trénuje dnes druholigový klub Baníku Ostrava? Stále nejasná. V této chvíli vypadá nejreálněji možnost, že by areál měl nadále sloužit sportu.

Náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek se už několik měsíců snaží prosadit projekt rekonstrukce a vybudování fotbalového tréninkového centra. Podle dva roky staré studie by se náklady na rekonstrukci mohly vyšplhat až ke 200 milionům korun.

„V současné chvíli se vyhodnocují výsledky už zhotovených průzkumů (hydrogeologický, stavebně-technický průzkum konstrukcí ochozů a kryté tribuny) a probíhají také diskuse nad jednotlivými variantami projektu. Hotov je rovněž investiční záměr," uvedl Martin Štěpánek, který je pověřen řízením resortů školství, sportu a vzdělávání.

Rekonstrukci Bazalů si vzal za svou a věří, že se mu podaří v příštích týdnech a měsících posunout celý projekt dále. „Pokud budou průzkumy vyhodnoceny pozitivně, bude přistoupeno k procesu zadání veřejné zakázky na zpracování projektových dokumentací na všech stupních. Ty by mohly být hotovy v průběhu roku 2017," pokračoval Štěpánek.

Naznačil, že v ideální variantě by se mohlo začít stavět v roce 2018. „Veškerý legislativní proces musí pochopitelně schválit rada města a posléze Zastupitelstvo města Ostravy," připomněl Štěpánek.

Financování projektové dokumentace bylo zajištěno z rozpočtu statutárního města Ostravy. 

„Pokud bude přistoupeno k samotné rekonstrukci Tréninkového centra Bazaly, financování bude pravděpodobně opět nárokováno z kapitálového rozpočtu města. Zhotovený investiční záměr počítá s několika etapami rekonstrukce, již první etapa však zajistí funkční Tréninkové centrum. Další fáze by byly závislé na možnosti získat případné dotace z centrálních zdrojů," naznačil své plány Štěpánek.

Hlavním problémem projektu jsou pochopitelně finance a také počet hřišť, které je možné v areálu umístit. Odpůrci tohoto záměru totiž vcelku logicky tvrdí, že za 200 milionů korun se dá postavit tréninkové centrum na zelené louce. „Jednotlivé varianty počítají se třemi až čtyřmi hřišti a tréninkovou loučkou. Minimálně jedno by mělo být s umělou trávou," řekl Štěpánek.

Podle záměru by měla vyrůst dvě hřiště v místech současné hlavní hrací plochy, kde by tak ale muselo dojít také k částečnému bourání ochozů. Další dvě pak na prostředním hřišti za světelnou tabulí. „Počítá se s tím, že se plochy o devadesát stupňů otočí," vysvětlil Štěpánek.

Fotbalový klub Baníku Ostrava záměr města o zachování fotbalu na Bazalech vítá. „Obecně jsme rádi za každé nově postavené fotbalové hřiště ve městě. Tréninkových fotbalových hřišť je totiž ve městě málo a Ostrava je v tomto pohledu hodně poddimenzovaná. Vždyť více tréninkových ploch má většina okolních měst," uvedl majitel Baníku Václav Brabec.

Právě nedostatek tréninkových hřišť byl taky hlavním důvodem toho, že Ostrava neuspěla se snahou o vznik Fotbalové akademie FAČR pro hráče do 14 a 15 let. Ta nakonec bude fungovat od září v Karviné. „Dříve bych si vůbec nedovedl představit, že by akademie vznikla jinde než v Ostravě. Od té doby se však hodně změnilo. V Karviné v posledních letech investovali do fotbalové infrastruktury a po zralé úvaze jsme se rozhodli umístit akademii právě tam," řekl šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

Akademie je kromě Karviné také v Plzni, Jihlavě, Brně, Pardubicích, Českých Budějovicích, Olomouci a Teplicích.

Víte, že…

→ Bazaly se nachází ve Slezské Ostravě v těsném sousedství Nové radnice a mají kapacitu 10 039 míst. V současné době tam stále sídlí a trénuje FC Baník Ostrava.
→ Stadion byl oficiálně otevřen 19. dubna 1959 ligovým zápasem s Ústím nad Labem.
→ Baník odehrál na Bazalech 818 ligových utkání, šestatřicet zápasů v evropských pohárech, a vstřelil dohromady 1506 gólů. Na Bazalech se z věhlasných evropských velkoklubů představily třeba Bayern Mnichov (1976/1977, 1980/1981), Neapol (1974/1975) nebo Valencie (1974/1975).
→ Baník na Bazalech vybojoval čtyřikrát mistrovský titul (1976, 1980, 1981, 2004). Na stadionu také odehrála několik zápasů česká fotbalová reprezentace.
→ Bazaly jsou majetkem města od roku 2013, o jejich nákupu rozhodovalo bývalé vedení v čele s tehdejším primátorem Petrem Kajnarem. Tehdy město celý areál odkoupilo za zhruba 115 milionů korun, a klub tím zachránilo před bankrotem. Nákup Bazalů měl řadu kritiků a na zastupitelstvu se ho podařilo prosadit až při opakovaném hlasování.
→ Na přelomu 70. a 80. let nebyly výjimkou ani třicetitisícové návštěvy, pak byla kapacita snížena. Stadion prodělal několik rekonstrukcí, ta poslední se uskutečnila v roce 2003 a stála 30 milionů korun.
→ Prozatím poslední ligový zápas na Bazalech sehrál Baník 30. května 2015 proti Dukle Praha. Od minulé sezony hraje Baník své ligové zápasy na rekonstruovaném Městském stadionu ve Vítkovicích, který má kapacitu 15 tisíc diváků.