Pod jedním z pozemků v katastru obce Bělá jsou ložiska písku. Vidina zisku vede oficiální zájemce o jeho těžbu k tomu, aby pozemek získali. Ruletu o pozemky s ložiskem písku však tiše hrají i neoficiální zájemci a kulička se zastavila u žaloby k vydání náhradních pozemků.

Požadavek vznesla čtyřiaosmdesátiletá restituentka z Ostravy-Třebovic jako kompenzaci za své pozemky v Ostravě, které nejsou volné, a stát je proto v restituci vydat nemohl. Uvěřit tomu, že si zrovna tento pozemek seniorka vybrala jen čirou náhodou a že za ní nikdo nestojí, lze skutečně těžko. Právě pod tímto pozemkem totiž leží hlavní zdroj písku.

Opavský soud její žalobu řešil návrhem na vydání předběžného opatření. Pro Pozemkový fond to znamená zákaz dispozice s pozemkem o rozloze zhruba 35 hektarů.

„Na katastru jsem našel jen soudní usnesení, ale bez žaloby, která by tam podle právníků být měla," říká bělský starosta Karel Krupa. Podmínkou k těžbě písku je souhlas zastupitelstva se změnou územního plánu. Ten zastupitelé odmítají už celých čtrnáct let a názor nezměnili. „Plně jim v tom důvěřuji a nevěřím, že by takový souhlas dali. Pokud bych se zmýlil, jako starosta v obci okamžitě končím," konstatuje Karel Krupa.

Pro odvrácení nebezpečí těžby písku dělá starosta všechno, co mu legislativa umožňuje.

Minulý týden navštívil osobně Pozemkový fond, kde jednal přímo s ředitelem Petrem Šťovíčkem a společně dohodli úzkou spolupráci. „Z jednání jsem měl velmi dobrý pocit a vůbec si nemyslím, že jsem jel do Prahy zbytečně. Záležitost teď bude řešit náš právník s právníky Pozemkového fondu," přibližuje starosta Krupa výsledek své pražské mise.

Zmínění právníci budou spolupracovat na odvolání proti žalobě ostravské restituentky. „S pozemkem máme úplně jiné plány než je pískovcový lom. Pokud ho získáme, využijeme ho zemědělsky a kolem něj vybudujeme veřejnou cyklostezku," uvádí starosta Bělé.

Zatvrzele odmítá obětovat životní prostředí své vesnice diktátu podnikatelské lobby a je připravený bojovat pro zažehnání „pískové" kauzy všemi dostupnými prostředky.

Navíc musí čelit výčitkám obcí z Hlučínska, že se spojil s Radimem Masným a chtějí společně těžit písek. „Prohlašuji, že nic takového není pravda. Panu Masnému jsem vděčný za dar pozemku v Jakartovicích, který nám umožnil žádat o směnu státních pozemků tak, abychom pozemky v obci Bělá získali do svého vlastnictví. Nebýt daru pana Masného, nebylo by to možné," prohlašuje starosta Karel Krupa.

Vývoj situace bude redakce dál sledovat.