„Nedoporučujeme túry a vstup do volného terénu kvůli polomům a hrozícím pádům stromů. A to v oblasti trojmezí Česko – Slovensko – Polsko a následujících hraničních hřebenů Bahenec – Čantoryja, Kohůtka – Kasárna, Kasárna – Bílý Kříž, Bílý Kříž – Velký Polom,“ upozorňují z Horské služby v Beskydech. Daná výstraha platí také pro přístupové cesty do uvedených lokalit.
„Bouřka nejvíc zasáhla okolí osady Sčente, kde les po pár místech téměř vymizel. Cesta z Polanky přes Gírovou i na Hrčavu ale takto zasažená není. Stromy jsou odklízené, je přístupná, Horská služba ale vyhlásila omezení pohybu pro turisty,“ popisují horalé z oblasti Gírové.
Přímo na tomto vrchu komentuje situaci Marie Malyjurková z horské chaty: „Kromě létajících deštníků a květináčů jsme na Gírové měli obrovské štěstí a jsme bez větších škod. Vystrašení turisté se u nás v čase bouřky ukrývali do večerních hodin, a i když jsme byli celou dobu bez proudu, všechno jsme zvládli. Také ubytovaní dorazili v pořádku a další bouřku s námi přečkali. A hodně nás bolí pohled na zbídačený les.“
Jen ve státních lesech na Jablunkovsu poškodila bouře a vichřice asi třicet tisíc kubíků dříví, jak říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Ve dvou oblastech – na Gírové a v lesích na masivu Velký Polom – je kalamita soustředěná, tedy plošná, a nejde pouze o jednotlivé stromy. Se zpracováním dříví jsme začali okamžitě, když nejdříve uvolňujeme lesní cesty, což bychom chtěli dokončit do pátku. Do týdne taky upřesníme celkový objem škod. Polomy zpracujeme do začátku zimy,“ upřesňuje.
I správci lesů upozorňují na riziko, které teď při vstupu do terénu v Beskydech zasaženého živly hrozí – vždyť vyvrácené, zlomené a nalomené stromy či velké větve dopadávají i za bezvětří!