„Stačí zajít do lesa, je jich zatím dost,“ říká jeden z nich kousek od česko-slovenského pomezí na Morávce. Je v důchodě, a tak mu nedělá problém zajet si ze Soběšovic, kde žije, ve čtvrtek nejdřív na hřiby a v pátek zase na borůvky. V bandasce ze starých časů a v novodobém pudélku od jogurtu má nasbíráno asi tři a půl litru.

Gastrofestival Frýdek-Místek.
Vybrané chutě ovládnou už tuto sobotu město pod Beskydami

„Litr se prodává za jednaosmdesát korun,“ konstatuje sběrač s tím, že on má borůvky pro vlastní spotřebu, respektive pro známé z Čech. Podotýká, že na paseky chodí s holýma rukama, což je šetrnější než s hřebenem.

Z domovské Ostravice často vyráží za borůvkami také Pavel Škuta: „Sbírám pro sebe, pro známé, je to takové dobrodružství.

Tomáš Vančura z Raškovic patří k poškozeným chovatelům, ovce má teď raději v podhůří ve Vyšních Lhotách, 10. 8. 2023.
Ovčí jatka na Morávce, místní chovy likvidují patrně hned dvě vlčí smečky

„Borůvky jsou všude a je jich hodně, takže není potřeba jezdit nikam daleko,“ pokračuje Jiří Lehký, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny ze Správy CHKO Beskydy. Z vlastní zkušenosti dává tip na borůvky například v okolí Horní Bečvy, na Jablunkovsku nebo Zadní hory, což je oblast Moravskoslezských Beskyd hraničící se Slovenskem, která je ale hůře dostupná.

Ivana Červenková z Bílé má svá místečka. Nacházejí se mezi touto obcí a Starými Hamry. Letošní úrodu považuje za velmi slušnou. „Nasbírala jsem asi sto litrů. Borůvky rostly v trsech až hroznech,“ popisuje žena, která dá část známým z města a zbytek je pro rodinu. „Marmeláda, koláče po celou zimu, nebo borůvkovica, což je likér z borůvek s vodkou nebo rumem, který si otevřeme na Vánoce,“ líčí využití darů lesa.

Gírová, kde sourozenci Marie a Petr oživili jednu z nejstarších původních beskydských turistických chat, 9. 8. 2023.
VIDEO: Nově v Beskydech. Sourozenci renovovali chatu Gírová, už má reputaci

Ochranáři každoročně upozorňují na omezení sběru borůvek v rezervacích. „Platí to především pro horní partie nejvyšších beskydských vrcholů. Od Kněhyně, přes Smrk, Lysou horu, Ostrý, Trávný. Právě tyto lokality jsou posledními útočišti tetřevů. Pro ně, ale také pro jeřábka nebo medvěda, jsou borůvky důležitou součástí potravy. Ptáci pak v zimním období potřebují pupeny borůvčí, a ty bývají často poškozené nešetrným sběrem hřebeny,“ vysvětluje Jiří Lehký ze Správy CHKO Beskydy. Vzhledem k rozloze CHKO je omezení na poměrně malé ploše o rozloze 0,14 kilometru čtverečního.

Sezona borůvek se už chýlí ke konci. Po nich se v Beskydech objeví maliny a ostružiny.