Před rokem se veřejnost poprvé dozvěděla o archeologickém nálezu století. Anonymní nálezce odevzdal zlatý šperk, který našel v řepném poli na Opavsku mezi hroudami hlíny. V první chvíli zmačkaný kus kovu považoval za starou plechovku.

Archeologům pak bylo jasné, že mají před sebou předmět nedozírné historické hodnoty, ale váhali, zda zlatý pás sloužil spíš jako opasek nebo čelenka. Dnes už téměř s jistotou hovoří o čelence. Jako první uvidí zlatý poklad na vlastní oči návštěvníci bruntálského zámku. Bude tam vystaven od 2. do 5. listopadu. Očekává se ze strany veřejnosti velký zájem.

Půl metru dlouhý bohatě zdobený zlatý pás našel zemědělec na Opavsku při sklizni řepy. Krajský úřad a Muzeum Bruntál ho poprvé představily médiím na bruntálském zámku v říjnu 2022.
Nález století. Co prozradil zlatý pás? Odborníci představí výsledky bádání

Badatelé zjistili, že zlatý šperk, který při práci na poli objevil na Opavsku náhodný nálezce, měl dvojče v Polsku. Téměř totožná zlatá ozdoba byla v 80. letech minulého století nalezena také v polských Krzanowicích, ale dochovala se jen fotografie. Samotný šperk z Krzanowic byl barbarsky roztaven kvůli obsahu zlata. Souvislost mezi oběma šperky budou vědci teprve zkoumat. Šperk nalezený loni v září v opavských Kateřinkách, bude od čtvrtka 2. 11. do neděle 5. listopadu k vidění na zámku Bruntál.

„Tento poklad je unikátní nález s mimořádnou historickou hodnotou a mě těší, že se stal jedním z nejkrásnějších exponátů archeologické sbírky našeho krajského muzea na zámku Bruntál. Od doby nálezu jej zkoumali odborníci z bruntálského muzea a Archeologického ústavu Akademie věd v Brně. Společně potvrdili odhady, že se jedná o šperk z mladší doby bronzové, který jistě patřil osobě z vyšší společnosti. Věřím, že se stane dalším lákadlem pro výletníky nejen z našeho kraje,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Zdroj: František Kuba

Doplnil, že první výsledky bádání byly již představeny ve Vídni na mezinárodní konferenci The Gold Treasure. Toto zkoumání bylo v rámci společného projektu regionální spolupráce finančně podpořené Akademií věd ČR a Moravskoslezským krajem. Výzkum původu předmětu ovšem bude ještě pokračovat.

„Podle odborníků byl šperk s největší pravděpodobností ozdobou hlavy. Měří necelých 50 centimetrů, široký je 9 centimetrů a váží 56,5 gramu. Vyrobený je hlavně ze zlata s příměsí stříbra a mědi. Je to jedinečný exemplář na území České republiky a já jsem rád, že jej návštěvníci muzea budou moci vidět aspoň několik dnů, než se předmět opět dostane do rukou odborníkům k dalšímu bádání,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a upřesnil, že materiál šperku je z 85 procent zlato, ze 14 procent stříbro a jedním procentem měď.

Brøndby Haveby, Kodaň - kruhové zahrady navržené dánským zahradním architektem Erikem Mygindem.
Bydlení jako na kousku pizzy. Připomíná scénu ze sci-fi, ale je opravdové

„Očekáváme ze strany široké veřejnosti veliký zájem. Denní prohlídková kapacita dosáhne 250 osob, takže také s ohledem na bezpečnostní opatření doporučujeme rezervaci termínu prohlídky,“ upozornila ředitelka Muzea v Bruntále Ema Havelková .

Lidé mohou bezplatnou samostatnou prohlídku šperku zajistit na telefonním čísle 554 717 949, šperk uvidí i návštěvníci celé expozice bruntálského zámku.

Jedním z dalších kroků archeologů z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR bude komunikace s kolegy v Polsku. „Velmi zajímavým zjištěním pro náš tým byl objev takřka totožného předmětu z polských Krzanowic. Rádi bychom s tamními kolegy navázali spolupráci a společně hledali souvislost mezi oběma předměty. Náš tým již nyní pracuje s celou řadou hypotéz, jednou z nich je, že oba šperky pocházejí ze stejné místní slezské produkce. Podobné nálezy s sebou přináší velké množství nepotvrzených domněnek a je nesmírně zajímavé odkrývat tajemství tisíce let starých předmětů,“ sdělil ředitel Archeologického ústavu Akademie věd v Brně Balázs Komoróczy.

Čachtická hrad - pohled na jihozápadní hradební zeď s obrannou věží.
Teď je to romantická zřícenina, dříve zde krvavá hraběnka týrala dívky

Doplnil, že polský nález se nedochoval, k dispozici je pouze jeho dokumentace, díky které jsou známy jeho přibližné rozměry a motiv výzdoby, který je až na drobné odlišnosti stejný jako předmět z Opavy.