Ve druhém kole ale může být všechno jinak. Přikloní se voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola k Jiřímu Drahošovi? Nebo zůstane náš kraj i nadále baštou Miloše Zemana, který zde pravidelně dosahuje nejlepších výsledků v rámci republiky?

Redaktoři Deníku zjišťovali předvolební dojmy a názory lidí ve dvou obcích v každém okrese. Vypravili jsme se tam, kde dosáhl současný prezident jednoho z nejlepších výsledků, a na druhé straně i tam, kde se v rámci daného okresu nejlépe dařilo bývalému šéfovi akademie věd, ač tam třeba na první místo nedosáhl.

Jak vidí lidé šance obou finalistů před druhým kolem v našem okrese?

Bukovec patří Drahošovi. Lidé chtějí změnu

Z Prahy do Bukovce je to vzdušnou čarou přes 320 kilometrů. Stejně jako v hlavním městě však i v nejvýchodnější tuzemské obci zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Jiří Drahoš.

„O našem regionu toho ví víc než Zeman. Volila jsem ho a budu i ve druhém kole,“ říká u prodejny smíšeného zboží v Bukovci Anna Byrtusová. Stejně jako ona tady volilo přes 54 procent obyvatel, kteří přišli k volbám. Ještě větší podporu měl Drahoš v pět kilometrů vzdáleném Jablunkově, kde prožil dětství a dospívání. „Myslím si, že kdyby vyhrál, něco by to regionu přineslo. Je to tady jiné než v Praze nebo někde na Moravě, třeba práci tam najdete snadněji,“ dodává Byrtusová.

Místní obvykle dojíždějí za prací do nedalekého Jablunkova nebo Třince, na svou vesnici však nedají dopustit. Žijí v obklopení zalesněných kopců, neruší je hlučná automobilová doprava. Do poklidného života obce teď přinesla vzruch volba prezidenta. „Diskuze o politice jsou tady každý den,“ ozývá se Josef Krenželok zpoza výčepního pultu ve svérázné hospůdce u fotbalového hřiště v Bukovci. Trávník leží pod vrstvou sněhu, místní fotbalisté se v tabulce okresního přeboru krčí na předposlední příčce a jarní část je daleko, hosté tak mají čas řešit vysokou politiku. „Hodně lidí tady ještě neví, koho budou ve druhém kole volit. Čekají i na debatu,“ tvrdí mladý výčepní. Sám prý Drahoše v prvním kole nevolil.

„Já jsem mu dal hlas, protože chci změnu, hlavně oživení politiky,“ říká naopak jeden z hostů, Tomáš Suszka. „Zeman tam spí, Drahoš je inteligentní. Volím ho taky proto, že pochází z regionu,“ podotýká. Bukovečtí se vymykají obvyklým celorepublikovým volebním výsledkům celkem běžně. Zrovna loni tady ve sněmovních volbách zvítězili lidovci s téměř dvaatřiceti procenty hlasů.

Na Drahošovi se však tentokrát shodlo prakticky celé Jablunkovsko. V řadě obcí dostal bývalý předseda Akademie věd více než padesát procent hlasů, volební účast navíc byla nadprůměrná. Nevyhrál v Hrčavě, trojmezní obci nedaleko Bukovce, o které se dříve školáci učili jako nejvýchodnějším místě republiky. Tam uspěl Miloš Zeman.

V Tošanovicích lidé fandí Zemanovi 

Kdysi brázdil Moravskoslezský kraj proslulým autobusem „zemákem“, pak ve funkci prezidenta tady jezdil do pravidelné vícedenní návštěvy. Miloš Zeman si na nedostatek podpory v regionu nemůže stěžovat, a to ani při posledních volbách. Nejlepšího výsledku ve frýdecko-místeckém okrese dosáhl v Horních Tošanovicích, kde mu v prvním kole prezidentské volby dalo hlas téměř sedmapadesát procent voličů.

„Já se o politiku nezajímám, ani tady v obchodě se politika neřeší,“ říká prodavačka v místní prodejně potravin. Jméno říct nechce, vzápětí ale dodá, že i ona volila Zemana. „Myslím, že je jeden z mála, co se nebojí říct pravdu na plnou pusu,“ odkazuje se žena na Evropskou unii. „Nemá z nich strach, má svou hlavu. Navíc na severní Moravě nejsou lidi moc bohatí. Mají pocit, že se o ně stará.“

Horní Tošanovice jsou malou vesnicí poblíž Žermanické přehrady. Ještě předtím, než byla postavena dálnice mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem, tudy projížděly hordy kamionů a aut. Dnes je na vesnici podstatně větší klid, byť dálnice je na dohled a okrajem obce vede regionální železniční trať z Frýdku-Místku do Těšína. Počet obyvatel v posledních letech pozvolna roste, v obci už žije téměř šest set lidí. „Je tady spousta nových baráků, hodně lidí se sem přistěhovalo z města, děti chodí na vysoké školy. Nelíbí se mi, že se prezentuje, že hlupáci volí Zemana. Média ho ponižují,“ doplňuje prodavačka.

Při prezidentské volbě před pěti lety tady Miloš Zeman ve druhém kole dostal téměř tři čtvrtiny všech hlasů. „Ani bych se nedivil, kdyby to bylo o víkendu podobné,“ glosuje to poblíž malého empírového zámku, který stojí kousek od silnice, jeden z tošanovických obyvatel. Miloš Zeman má velkou podporu i v sousedních Dolních Tošanovicích, tam ho při prvním kole volby v rámci okresu volil z procentního hlediska druhý nejvyšší počet voličů hlas mu dalo téměř pětapadesát procent lidí.

Letos se kulturně společenských akcí v Třinci zúčastní také hosté ze Slovenska.
Rok 2018 bude v Třinci patřit česko-slovenské spolupráci