Tyto potíže mohou být způsobeny meteorologickými vlivy. Vynechte pití mléka, konzumaci mléčných výrobků a omezte příjem bílé mouky, protože podporují tvorbu hlenů, který zatěžuje průdušky a plíce. Cvičte a protahujte paže a oblast hrudi. Dbejte na hluboký výdech a nádech do krajiny hrudní a břišní. Jezte lehká jídla - zeleninové nákypy s brokolicí a květákem.

Kořeňte bylinkami s obsahem silic pro dezinfekci dýchacích cest - fenyklem, anýzem, tymiánem, šalvějí, koprem. Je-li to možné, dopřejte si pozdní snídani - doporučuje se jíst první jídlo až v 9 hodin, kdy jsou již žaludek i dvanácterník řádně vyprázdněny. Přes den jezte v menších dávkách a nejezte ve spěchu. Poslední jídlo by mělo být nejpozději 2 hodiny před ulehnutím.

Doporučení: Pijte byliny, které působí na dýchací orgány, odhleňují, jsou protivirové a protizánětlivé, a zároveň odlehčují trávení, např. tymián, jitrocel, černý bez, dobromysl, mateřídouška, měsíček, sléz, řepík, jalovec, majoránka. Ke konci týdne je ovlivňována srdeční činnost, práce zádových svalů a bránice, krevní oběh a funkce tepen. Maximální aktivita srdečního svalu je okolo poledne, proto v tuto dobu zatěžujte srdce co nejméně, nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Vhodné je střídavé sprchování končetin teplou a studenou vodou. Masírujte páteř, zejména oblast krčních obratlů. Lidé s vysokým krevním tlakem by si v těchto hodinách měli dopřát čaj na posílení kardiovaskulárního systému.

Důležité! V tomto období epidemie chřipek bychom měli posilovat imunitní systém. Každému by měl být sestaven čaj podle toho, co jeho imunitu oslabuje. Bylinky na posílení mají na každého jiný účinek a výsledek. Nezapomeňte, že prevence je nejdůležitější a pokud jste přechodili nachlazení, teploty a chřipku, jste potenciálně náchylní k tomu znovu onemocnět v blízkosti infikovaných lidí!!!