Asfaltová silnice spojuje Orlovou a Havířov v lokalitě za bývalým Dolem Dukla. Dříve vedla skrz hornickou kolonii v Kašpárkovicích. Z části vede lesem, z části mezi poli, které nyní leží na místech, kde dříve stávaly hornické domky. Silnici využívá denně několik desítek motoristů, včetně houbařů, nebo rybářů, kteří jezdí k místním rybníkům. 

Zaměstnanec Lesů ČR se však na konci května rozhodl převzít kontrolu nad průjezdem vozidel a služebním autem silnici zablokoval.

Deník o tom psal v článku:

„Já vás dále nepustím, pokud nemáte povolení. Tady nemáte co dělat. Toto je lesní cesta, na kterou je vjezd zakázán,“ řekl lesák, který nehodlal ze svého stanoviska ustoupit,“ řekl lesák motoristovi (redaktor Deník a autor článku, pozn. red.)

Státní firma se za svého zaměstnance postavila a řidiče udala policii pro porušení Lesního zákona. „Můj kolega, který stál na pozemku Lesů ČR, které navazují na obecní cestu, řidiči zamezil v cestě pokračovat. Měl na to právo, konal svou zákonnou povinnost. Nestál na obecní cestě, ale na cestě ve vlastnictví státu, kterou Lesy ČR spravují. Podle všeho jste při vjezdu do státního lesa porušil zákon o lesích (§20, odst. 1, písmeno g zákona 289/1995 Sb). O této skutečnosti musíme informovat Policii ČR,“ reagovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Tvrzení lesáků je lež

Oznámení přijali policisté v Karviné, kteří případ předali na magistrát v Havířově a ten ho postoupil radnici v Orlové. Jak se ukázalo, ne každá cesta, která vede lesem je lesní cesta. Orlovští úředníci totiž zjistili, že k žádnému porušení zákona ze strany řidiče nedošlo.

„Prověřováním bylo zjištěno, že silnice je v majetku města Orlové a na pozemcích města. Vjezd vozidel tam není omezen. Protože nedošlo k protiprávnímu jednání, byl případ odložen,“ řekla Deníku mluvčí Městského úřadu v Orlové Nataša Cibulková.

Přes toto rozhodnutí si ale lesáci stojí za svým. „Podle Lesního zákona je v lesích zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly, přičemž i lesní cesty mohou být a většinou také jsou považovány za les. Zákaz platí, i když není dané území osazeno dopravní značkou. Přesto nebo právě proto počítáme s osazením značek na mnoha lesních cestách, aby bylo všem zřejmé, co jsem uvedla výše. Kde se celá Vaše záležitost odehrála, je věc jiná, tvrzení proti tvrzení,“ dodala mluvčí Jouklová.