Sedmnáctiletý Jiří Jirásek a o rok starší Jiří Křenek nejenže navštěvují stejnou školu, ale dokonce sedí i v jedné lavici.

Sedmnáctiletý vítěz Jiří Jirásek se ve své eseji snažil napsat odborné zásady a doporučení, jak by se měla finančně gramotná rodina chovat. Nečerpal přitom, jak Deníku sdělil, z žádných odborných publikací, ale využil svých znalostí a zkušeností.

„Myslím si, že se finanční gramotnost dá dost obtížně nějak naučit. Člověk by měl sám poznat, jaké výdaje jsou rozumné, jaké už naopak nezbytné nejsou. Záleží na posouzení každého jednotlivce," uvedl Jiří Jirásek s tím, že i ve svém osobním životě se snaží zbytečně neutrácet. „Třeba nedávno jsem uvažoval o tom, že si pořídím mobil. Hodně o tom přemýšlím, nakonec to vypadá, že si jej asi odpustím. To je totiž právě taková investice, která až tak nezbytná a ani návratná určitě není," uvedl Jiří Jirásek. Ten by v budoucnu chtěl studovat finančnictví na Masarykově univerzitě v Brně.

Práci jeho spolužáka a spolusedícího v jedné lavici, osmnáctiletého Jiřího Křenka, ocenila porota i kvůli tomu, že měla vysokou literární úroveň. „Popsal jsem příběh rodiny, která se dostala do složité finanční situace a nemůže se z ní dostat ven. Až ve chvíli, kdy si jeden z rodičů najde práci, dostanou se z nejhoršího," shrnul základní myšlenku své eseje osmnáctiletý Jiří Křenek. Toho čeká ještě více než rok studia na střední škole. „V tom, co budu studovat dále, zatím úplně jasno nemám. Nějaký čas na to rozhodnutí ale ještě zbývá," doplnil Jiří Křenek.

Třetí oceněný, sedmnáctiletý Denis Kupr, pak v eseji sestavil i desatero, jak by se měla chovat finančně gramotná domácnost. „V mé eseji nechyběly ani definice a názorné příklady. V budoucnu bych chtěl pokračovat ve studiu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy," řekl Deníku Denis Kupr.

Soutěž Jak by se měla chovat finančně gramotná rodina připravila pro studenty středních škol karvinská Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity ve spolupráci s Českou národní bankou a Moravskoslezským krajem.