Adamovi Z. z Opavy výlet do Chorvatska nyní pořádně zhořkl. Od čtvrtka 2. do pátku 10. srpna totiž pobýval mimo tamní přístav Krvavica, kde kotvila jachta, kterou užíval, a po návratu ho čekal šok. Loď byla v prachu. Zoufalý muž věc hned v sobotu oznámil na místní policii.
S ohledem na to, jak dlouhý čas uplynul od doby, kdy mohlo plavidlo zmizet, je však nepravděpodobné, že by se někdy mohlo majiteli vrátit.
V případě luxusní jachty typu Atlantis 40 se nejedná o žádný miniaturní škuner. Na délku měří odhadem čtrnáct a na šířku čtyři metry. Hodnota lodi se pohybuje kolem dvou milionů kun, tedy asi šesti milionů korun. Jak se svým lupem zloději naložili, nebo se chystají naložit, je otázka. Není však nemožné, že jachta bude i nadále brázdit vody kolem Chorvatska či jiná pobřeží, jen pod jiným jménem, s novými doklady a označením.
Skutečnost, že se z krádeže Adam Z. vzpamatovává jen těžko, potvrzuje také konzul na Konzulárním jednatelství České republiky ve Splitu Pavel Bednář. „O tom případu víme a známe i celé jméno tohoto muže, ale nemáme od něj povolení ho sdělovat. Můžu však říct, že byl z toho na první pohled celý špatný," sděluje Pavel Bednář.
Jak dále vysvětluje, sám konzulát se případem nezabývá, protože se jedná o trestný čin, a veškeré kroky jsou nyní na splitské policii. „Jelikož se jedná o krádež věci ve větší hodnotě, nezůstalo vyšetřování již ani místním obvodům, ale do kompetence jej převzala kriminálka ve Splitu," dodává Bednář. Oloupený Opavan pak údajně i nadále na místě setrvává.
Podle internetového serveru deníku Slobodna Dalmacija, jenž informaci o případu jako první přinesl, byla loď pojištěna u nejmenované britské společnosti. Jak to ovšem bude s případným vyplácením pojistky v praxi, není jednoduché říci. Dle neověřených informací totiž jachta byla pořízena na leasing a stále se splácí. Peníze by tak s největší pravděpodobností měla obdržet konkrétní leasingová agentura.
„Obecně vyplacení pojistného plnění vychází ze znění smlouvy. Vzhledem k tomu, že ve zmiňovaném případu figuruje leasingová společnost, lze předpokládat, že pojistné plnění je na ni vinklováno (tj. že v případě pojistné události je plnění vyplaceno třetí osobě pozn. red.). Toto je nejpravděpodobnější varianta, kdy leasingové společnosti obvykle právě tento způsob volí jako zajištění financování majetku," vysvětluje Jan Marek z odboru komunikace České pojišťovny.
Jak dále vysvětluje, tak výplata pojistného plnění se odvíjí především od průběhu vyšetřování policie. „Podobných případů Česká pojišťovna ve své historii eviduje celou řadu, nejde však většinou o tak velká a drahá soukromá plavidla," konstatuje Jan Marek.
Jak dlouho se bude muset čekat s uzavřením spisu v tomto případě, však lze jen spekulovat. Opavští policisté nevědí dosud o případu vůbec nic a neznají ani jméno okradeného. Pochopitelně, zločin také nespadá do jejich kompetence.
Chorvatští kriminalisté se zatím k případu nevyjádřili. Vše budeme nadále sledovat.