Pro mnohé byla a tato exkurze podnětem k zamyšlení, zda existují důvody zakázat vystupování cirkusových zvířat, po kterém volají například na celostátní úrovní aktivisté ze Svobody zvířat, nebo v našem kraji Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat.

MINISTERSTVO CHCE LICENCE KROTITELŮ ŠELEM, ALE O ZÁKAZU NEUVAŽUJE

Zákaz drezury primátů, nosorožců, hrochů nebo žiraf u nás platí už od roku 2004. Ministerstvo zemědělství navrhuje zpřísnění podmínek, aby krotitelé kočkovitých šelem a medvědů museli získat licenci od Státní veterinární správy (SVS), ale o plošném zákazu drezury zvířat rozhodně neuvažuje.

Cirkus Šimek v Krnově i v Bruntálu pozval publikum také do svého zvěřince. Každý se mohl přesvědčit, jak je o cirkusová zvířata postaráno mimo manéž, jaké mají klece, ustájení a výběhy.Zdroj: Deník / František Kuba

„Ministerstvo zemědělství nepředpokládá plošný zákaz drezury všech zvířat v cirkusech. Preferovaná varianta předpokládá provádění licenčních řízení pro cirkusy a další osoby, které provádějí veřejná vystoupení s vybranými druhy šelem. Licenci by vydávala veterinární správa,“ potvrdil současný trend ministr zemědělství Miroslav Toman.

PRŮZKUM: VĚTŠINA ČECHŮ CHCE ZVÍŘATA V CIRKUSECH, K ZÁKAZU NEVIDÍ DŮVOD

K zákazu cirkusů se zvířaty už přistoupilo například město Znojmo a Brno právě vyhodnocuje anketu na toto téma.

Agentura STEM/MARK provedla průzkum na téma cirkusy a zvířata v březnu 2019. Výzkum veřejného mínění potvrdil, že šedesát procent Čechů vnímá zvířata jako podstatou cirkusů, a cirkusy se zvířaty jako součást naší kultury. Výrazná většina respondentů odpověděla, že by zvířata neměla být z cirkusového programu vyloučena zákazem. Tato většina je dotázaných přesvědčena, že zvířata v cirkusech nejsou týrána a krotitelé je mají rádi.

Dvě třetiny dotázaných odpověděly, že mnohé druhy cirkusových zvířat by ve svém přirozeném prostředí dlouhodobě nepřežily, takže už není možné je vrátit do volné přírody.

Cirkus Šimek v Krnově i v Bruntálu pozval publikum také do svého zvěřince. Každý se mohl přesvědčit, jak je o cirkusová zvířata postaráno mimo manéž, jaké mají klece, ustájení a výběhy.Zdroj: Deník / František Kuba

Současně průzkum dal ministerstvu zemědělství za pravdu, že sice lidé požadují přísnější kontroly zacházení s divokými zvířaty, které zabrání možnému týrání nebo chovatelským omylům, ale plošný zákaz je pole nich přehnaný a neadekvátní požadavek.

PO ZÁKAZU CIRKUSOVÝCH ZVÍŘAT VOLÁ HLAVNĚ MLÁDEŽ A ŽENY

Mezi kritiky cirkusů se zvířaty patří hlavně lidé mladší 30 let a ženy. Jsou přesvědčeni, že v porovnání s podmínkami v ZOO mají cirkusy nižší standardy chovu zvířat.

Organizaci Svoboda zvířat se ale nelíbí ani “výchovný efekt" na děti, které návštěva cirkusu učí nesprávné vzorce chování k divoce žijícím zvířatům. Svoboda zvířat zveřejnila odstrašující kampaň Okoukáno v cirkusu, ve které holčička nutí plyšová zvířátka k poslušnosti izolepou.