Víkend ve znamení nálezů munice z druhé světové války. I takto by se dal nazvat páteční, sobotní a nedělní den v opavském okrese.

Nejdříve objevil pátek 30. dubna hledač kovů na poli poblíž Sosnové nevybuchlou pumu z druhé světové války. Vážila 250 kilogramů a policejní pyrotechnici konstatovali, že s ní není možné manipulovat.

Přistoupili proto k řízenému odpalu, který proběhl v sobotu 1. května odpoledne. Musela být evakuována větší část obce, protože se nacházela v perimetru 1,5 kilometru od epicentra výbuchu.

A další munice se našla v neděli 2. května. Objevily ji před 16. hodinou děti, když si hrály v lese za hřbitovem v Závadě. „Tuto skutečnost mi hned oznámily a já jsem poté okamžitě volala policii,“ uvedla starosta obce Andrea Lorková.

Naštěstí v tomto případě se nemuselo přistupovat k takovým opatřením jako v Sosnové. Na místo nejdříve vyrazili hlučínští policisté, kteří místo střežili do příjezdu pyrotechnika.

„Jednalo se o nález dělostřelecké miny ráže 82 mm z druhé světové války. V podvečerních hodinách na místo přijel pyrotechnik, který si munici převzal, na místě ji zneškodnil a odvezl k bezpečné likvidaci,“ řekl Deníku mluvčí opavské policie René Černohorský.

Obě události se obešly bez zranění.