Na poměrně rozlehlém katastru najdete místa, kde by se vám určitě líbilo bydlet, s krásnými výhledy, zdánlivě daleko od průmyslového Karvinska, které dlouhodobě trápí špatný stav ovzduší.

V nížině poblíž řeky Olše však mají Dětmarovice tvář ryze průmyslovou. Stojí tam elektrárna, jejíž majitel v minulých dnech oznámil, že končí se spalováním uhlí a teplo, které dodává do Orlové a Bohumína, bude vyrábět z plynu. K tomu nádraží s kolejištěm odpovídajícím potřebě elektrárny a provozy několika dalších firem.

„Oddělení průmyslové části od té, kde se bydlí, považuji za velké plus, takže v tomto ohledu nemáme problémy. Areály průmyslových firem zabírají dost velkou plochu a obec tak má díky dani z nemovitosti slušný příjem,“ říká starosta Ladislav Rosman a dodává, že od roku 2013 platí v Dětmarovicích pro daň z nemovitosti koeficient tři.

Prostředky, které obec takto získá, jdou do investic na rozvoj obce. „Obyvatelům jsme vyšší koeficient vykompenzovali snížením poplatku za odvoz odpadu,“ dodává Rosman.

Ještě letos se obec dočká moderního domova pro seniory, jehož stavba běží podle plánu a měla by skončit na podzim. Plánuje také stavět rozhlednu a sportovní halu, čeká ji velká investice do nové kanalizace. Starosta Ladislav Rosman je podle svých slov rád, že v obci přibývají obyvatelé, ale nechce, aby se vyčleňovaly další plochy pro zástavbu. Jaké jsou plány obce, jak se sžívají či naopak nesžívají nově příchozí s místní komunitou a další témata čtěte v rozhovoru se starostou Ladislavem Rosmanem ZDE.

Dětmarovice. Starosta obce Ladislav Rosman.Dětmarovice. Starosta obce Ladislav Rosman.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Domov pro seniory a rozhledna

Na podzim se obec dočká zbrusu nového domova pro seniory, který se už dokončuje. Nachází se jen kousek od centra obce, pod Něbrojovým kopcem, na kterém stojí stejnojmenná kaple a kde by měla také vyrůst nová místní atrakce v podobě rozhledny.

„O stavbě rozhledny se bavíme už asi 10 let. Máme už připravenu dokumentaci a vybíráme z došlých nabídek projektantů. Kovová vyhlídková věž má být stejného typu, jako je ta v Rokycanech,“ uvedl starosta Dětmarovic Ladislav Rosman. Dodal, že věž má být 28 metrů vysoká a bude z ní vidět po nejbližším okolí i do Polska.

Dalo by se říct, že starým věcem vdechuje nový život. Stačí šikovné ruce, trpělivost, cit pro barvy a představivost a ze staré židle či křesla je rázem výstavní kus, který bude nepřehlédnutelnou ozdobou vašeho obýváku nebo zimní zahrady. „Z každého starého kusu nábytky nebo vlastně čehokoliv, se dá znovu udělat pěkná věc,“ říká čalounice Pavlína Fukalová z Dětmarovic. Čtěte ZDE.

Čalounice Pavlína Fukalová vdechuje starým věcem nový život.Čalounice Pavlína Fukalová vdechuje starým věcem nový život.Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Lidé staví. Obci přibývá obyvatel

Obec je bezpochyby atraktivní adresou, zejména pro mladé rodiny. „Každoročně kolaudujeme 10 až 15 nových rodinných domů. Přibývá nám obyvatel, což je dobré, nicméně katastr se postupně zaplňuje stavbami a obec tak ztrácí charakter, jaký mívala kdysi, tedy rozlehlá pole a remízy, prostředí vhodné pro zvěř. To bohužel postupem času mizí,“ konstatuje starosta.

Starousedlíci jsou s životem v obci spokojeni, zdůrazňují zejména to, že je tu bohatý spolkový život. Samozřejmě za normálního stavu, kdy všechny nesužuje epidemie koronaviru.

Mladí ale dávají přednost městu. Například čtyřiadvacetiletá Tereza, prodavačka z květinářství naproti radnici, říká, že život na vesnici není pro ni. „Mám kamarády z Dětmarovic a ti to vidí podobně. Žijí tady, ale za nákupy a zábavou jezdí do Orlové nebo Karviné. Ano, tady je klidné bydlení, ale každý preferuje něco jiného,“ říká Tereza, která prozradila, že dva roky žila v Holandsku a vrátila se. „Mám v Orlové rodinu, vše je zažité, prostě pohoda,“ dodává.

Dětmarovice v datech

První písemná zmínka: 1305
Počet obyvatel: 4238

Významné osobnosti
Petr Kuchař, dálkový běžec, uběhl 3 tisíce kilometrů za 161 dní
Zbigniew Wacław Kołakowski, podnikatel v oblasti železářství
David Mazurek, podnikatel v oblasti stavebnictví

Zajímavosti
Obec Dětmarovice je plná kontrastů. Na straně jedné průmysl, krajina protkaná dráty a stožáry vysokého napětí, kde téměř z každého místa jsou vidět komíny zdejší elektrárny. Na straně druhé hezká místa uprostřed zeleně, zvěř a zajímavá květena. Z kopců jsou úžasné pohledy na okolní města Orlová a Karviná či do sousedního Polska, za dobré viditelnosti lze vidět panorama Beskyd.

Tip na výlet

Něbrojova kaple

Druhý nejvyšší bod Dětmarovic ve výšce 250 m
Historická kaplička byla postavena v roce 1860 na druhém nejvyšším bodu v Dětmarovicích v nadmořské výššce 250 m. Posvětil ji vratislavský biskup Hebronský. Zasvětil ji svatému Izidorovi, patronu všech rolníků. Kaplička je podle legendy v blízkosti pohřebiště třicetileté války. Dříve byl umístěn v kapličce obraz oráče s koňmi, který namaloval německý mistr Freiburg, ale obraz zmizel v 90. letech 20 století. Nový obraz namaloval Libor Lepka z Karviné. Po útoku vandalů v roce 2012 byla kaplička zabezpečena kamerovým systémem.

ROZHOVOR

Doufáme, že oslavy 50 let školy na podzim proběhnou, uvádí ředitel ZŠ v Dětmarovicích Robert Lindert

Ředitel ZŠ a MŠ v Dětmarovicích Robert Lindert.Ředitel ZŠ a MŠ v Dětmarovicích Robert Lindert.Zdroj: Deník/Tomáš JanuszekPodobně jako ostatní školy „bojovali“ v Dětmarovicích s distanční výukou. Podle ředitele školy Roberta Linderta je neochota k výuce častější u žáků druhé ho stupně. Škola to samozřejmě řeší s rodiči žáka.

Jaké učitelé v Dětmarovicích zkušenosti s distanční výukou? Jak zvládají on-line výuku zejména v prvních a druhých ročnících? Jde takto vůbec děti něco naučit?
Distanční výuka je v současné situaci jediné schůdné řešení, jak lze žáky vzdělávat, i když efektivita takové práce je i přes veškerou snahu pedagogů nižší než standardní výuka. Učitelé se snaží žáky motivovat, používají on-line učebnice a pracovní sešity, předkládají jim krátká výuková videa, sdílejí s nimi výukové hry a pod. On-line probíhají i třídnické hodiny zaměřené na řešení aktuálních problémů a sloužící k vzájemné komunikaci. Případnou žáků k výuce žáků řešíme s jejich rodiči. Objevuje se však sporadicky a spíše u žáků na druhém stupni. Zapojení žáků 1. a 2. tříd je příkladné. Tady je kooperace učitel - rodič zcela nutná.

Co je ve vaší škole nového?
V současné době máme za sebou výběrová řízení na rekonstrukci elektroinstalace v mateřských školách a na opravu podlahy tělocvičny v budově základní školy. Zároveň budujeme novou učebnu školy - galerii obrazů, která přináší průřez ve vývoji malířství od dob pozdní gotiky až po současné moderní umění. Bude doplněna o promítací techniku a poslouží k výuce výtvarné výchovy a dějepisu a současně přispěje k estetizaci školního prostředí. Zároveň se připravujeme na oslavy 50. výročí založení školy, které, pokud to epidemiologická situace dovolí, proběhnou letos na podzim.

Co obec trápí

Obchvat bude. Ale ne dřív než za deset let

Denně projedou centrem obce desetitisíce aut. Osobních i nákladních. Už více než deset let vedení obce bojuje za silniční obchvat, který by centrum Dětmarovic zbavil hluku, prachu, otřesů a také nebezpečí nehody. Po loňských zmatečných prohlášením pražských úředníků, nakonec ministerstvo dopravy potvrdilo, že se nová silnice mezi Bohumínem a Karvinou, která odvede tranzitní dopravu z Dolní Lutyně i Dětmarovic, stavět bude.

„Co mám zprávy, tak přípravy na stavbu pokračují, zpracovává se studie vlivu na životní prostředí EIA a projekt má zelenou i v nadřazené územní dokumentaci. Do poloviny roku se má otevřít EIA a zahájení stavby, pokud vše dobře půjde, je v plánu roce 2028,“ říká starosta Dětmarovice Ladislav Rosman.

V průběhu plánování a příprav se musely redukovat náklady, i tak je ta stavba velmi drahá, protože v obci povede silnice z poloviny na pilířích. Vyjde na téměř čtyři miliardy korun. Trasa je navržena tak, že silnice povede od Bohumína po levé straně podél železnice až do Koukolné, kde se obloukem stáčí přes řeku a železnici a u rybníků se to napojuje na stávající silnici I/67 směrem na Karvinou.