Zatímco v elektrárně Dlouhé Stráně roste počet exkurzí z průmyslových a technických škol, naopak počet školních výletů pro žáky základních škol se loni snížil. To spolu s letním tropickým počasím vedlo k celkovému poklesu návštěvnosti o čtyři procenta. Přečerpávací elektrárnu si loni prohlédlo na 79 974 lidí.

Přísná pravidla pro autobusy

„Pokles jsme zaznamenali u zájezdů organizovaných skupin a především školních výletů. Pro vjezd do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v níž se elektrárna nachází, musí nyní autobusy splňovat přísnější emisní normu Euro 3. Mnozí dopravci si proto účtují vyšší ceny, které jsou nad možnostmi školních rozpočtů," vysvětlila Iveta Floryčková, vedoucí infocentra K3 Sport, které exkurze v elektrárně zajišťuje.

Počet individuálních návštěvníků, kteří využívají společnou dopravu z horského střediska Kouty nebo se nechají vyvézt šestisedačkovou lanovkou až téměř k horní nádrži, se naopak nezměnil. „Oproti minulosti začíná jezdit stále více seniorů," dodala Iveta Floryčková.

Jezdí vzpomínat senioři pamětníci

Mnozí ze seniorských návštěvníků se dost možná podíleli na vzniku elektrárny, od zahájení výstavby 1978 do spuštění v roce 1996 pracovalo na budování unikátního energetického díla několik tisíc lidí. V letošním roce si elektrárna několika akcemi připomene 20 let od zahájení provozu.

„Veřejnost budeme s předstihem informovat," uvedl mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Elektrárna posiluje cestovní ruch

Dlouhé Stráně jsou nejnavštěvovanější elektrárnou Skupiny ČEZ a zároveň nejpopulárnějším cestovatelským cílem Jeseníků. Roční návštěvnost se v posledních letech pohybuje kolem 80 tisíc a počet lidí, kteří si ji od roku 1998 v rámci exkurze prohlédli, se pomalu blíží milionu.

Návštěvnost elektrárny Dlouhé Stráně výrazně zvýšila lanovka, která byla u lyžařských svahů v Koutech nad Desnou zprovozněna v zimě 2010. Cílová stanice lanovky je od horní nádrže vzdálená asi čtyři kilometry.

Jak to funguje

Přečerpávací elektrárna samozřejmě není jen atrakce. Roste význam přečerpávacích elektráren pro stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Přečerpávací elektrárna vlastně elektřinu nevyrábí, ale jen akumuluje. Při přebytku energie v soustavě se nepotřebná kapacita využije na přečerpání vody z dolní do horní nádrže. Při nedostatku energie v soustavě se naopak elektřina vyrábí z vody puštěné gravitačně dolů přes turbíny.