Tomáš Rak, ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, byl v pátek 13. března dopoledne služebně na Paprsku.

„Jsme v mekce běžeckého lyžování a jsme tady sami. Dopady budou naprosto fatální,“ řekl otevřeně.

Cestovní ruch je podle jeho slov odvětví, které současný stav postihne nejrychleji a velmi tvrdě.

Ostravská fakultní nemocnice (FNO) zřídila dočasnou odběrovou ambulanci pro pacienty, kteří mají podezření, že se nakazili novým koronavirem (COVID-19). Lidé můžou navštívit odběrové místo na základě doporučení hygienika, 14. března 2020 v Ostravě.
Koronavirus: Moravskoslezský kraj se drží! Málo má jen respirátorů

„Lidé se bojí cestovat. Strach z cestování je tak velký, že to postihne všechny ubytovatele, provozovatele, jejich subdodavatele, ale také poskytovatele služeb pro lidi, kteří jsou u nich ubytováni, ať jsou to kadeřnictví nebo kavárny. Až teď poznáme, jak je cestovní ruch pro Jesenicko klíčový. Každý tu má v rodině někoho, kdo pracuje přímo nebo nepřímo pro cestovní ruch,“ sdělil Tomáš Rak.

Není přitom ani příliš pravděpodobné, že by výpadek turistů ze zahraničí nahradili návštěvníci z tuzemska. Uzavírají se totiž cíle navázané na cestovní ruch.

Lesní bar u Horní Lipové v Jeseníkách
Nouzový stav v Jeseníkách: Zákazy v lázních, zavřel i legendární Lesní bar

„Turisté tu nejedou bydlet mimo domov, ale za nějakými cíli. Své cíle uzavřel Národní památkový ústav, restaurace omezují provoz, zavírají se další zařízení. Jsou omezené možnosti a lidé se bojí paniky. Kdyby se tolik nebáli, byl by domácí cestovní ruch byl pro provozovatele řešení,“ uvažuje Tomáš Rak.

Nebyla složitější situace

K situaci zaujalo stanovisko i Fórum cestovního ruchu. To sdružuje 7500 členů z celého Česka, kteří zaměstnávají přes 180 tisíc lidí.

„Cestovní ruch se v novodobé historii České republiky neocitl ve složitější situaci a nedojde-li během tří měsíců ke konsolidaci nastalé krize, budou následky pro celé odvětví cestovního ruchu a následně i naši ekonomiku bezprecedentní. První analýzy z řad našich členů ukazují, že ztráty na tržbách v odvětví cestovního ruchu budou činit více než třicet miliard korun, bude-li krize zažehnána v řádu zhruba tří měsíců. Bude-li epidemie a s ní související restrikce trvat mnohem déle, propadnou se tržby o více jak sto miliard korun,“ uvedl předseda Fóra Viliam Sivek.

Italové zpívají ze svých oken.
VIDEO: Takhle Italové bojují se samotou v karanténě. Hromadně zpívají na balkoně

Fórum ke zmírnění dopadů navrhuje například bezúročné překlenovací úvěry u Českomoravské záruční a rozvojové banky, odklady daní a odvodů nebo možnost využít program na financování výplat pro dlouhodobě nezaměstnané jako prevenci propouštění zaměstnanců.

Lesní bar se vyprázdnil

Kvůli restrikcím musela omezit své služby řada subjektů v turistickém ruchu. Z preventivních důvodů a pro omezení kontaktu mezi lidmi se rozhodli dobrovolně uzavřít provozovatelé i Lesní bar, občerstvovnu pod širým nebem. Místo je totiž velmi populární a obvykle sem míří velké množství lidí.

„Na vás návštěvníky, turisty a výletníky apelujeme: nechoďte v těchto dnech do Lesního baru! Dodržujte prosím toto naše sdělení. Vše jsme odvezli. Ani čaj si neuvaříte. Jakmile se situace změní, určitě vás budeme neprodleně informovat,“ uvedla za provozovatele Lesního Baru Zuzana Pavlíčková.

V dopoledních hodinách se na oblíbené výletní místo vydalo několik lidí, odpoledne bylo zcela prázdné.