Šedesátileté paní Marii lékaři sdělili, že má silnou cukrovku. Aby se naučila s nemocí žít, mohli by ji poslat na čtrnáct dnů do lázní. Pobyt i edukační léčbu by jí po schválení revizním lékařem hradila zdravotní pojišťovna. Vyřídit veškeré formality by ale museli během následujících dvou měsíců.

Od října totiž začnou v praxi platit nová pravidla pro přidělování lázní „na křížek". Novou vyhlášku a indikační seznam lázeňské péče, které platí od 1. srpna, zveřejnilo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví. Podle tohoto seznamu by paní Marie nárok na lázně hrazené z veřejného pojištění už neměla. Musela by se spokojit s radami svého diabetologa, nebo si lázeně zaplatit ze svého.

Obézní mají smůlu

Vedoucí lékařka diabetologické poradny Městské nemocnice Ostrava Jitka Jurková si nedovede představit, že by si pacienti s podobnou diagnózou jako paní Marie lázně ochotně hradili z vlastní kapsy.

Lázně.

„Je to pro mnohé dost peněz. Předpokládám, že veškeré vzdělávání diabetiků zůstane na nás, na lékařích a sestrách," řekla Jurková. Pobyt v lázních je podle ní pro pacienty prospěšný. „Během čtrnácti dnů dostali nejenom intenzivní ,nalejvárnu' do hlavy, ale mohli si veškeré postupy vyzkoušet na vlastní kůži a podělit se o zkušenosti a zážitky s pacienty, kteří mají podobné problémy," míní lékařka.

Stejně jako paní Marie budou mít s lázněmi smůlu také lidé bojující s obezitou, kterým měl lázeňský pobyt pomoci k získání správných stravovacích návyků a zdravé životosprávy. Na placené lázně už nebudou mít nárok ani ti pacienti, které trápí klouby a v lázních se připravují na operaci a umělou kloubní náhradu. Zdravotními pojišťovnami hrazené lázně po tomto zákroku ale zachovány zůstaly, stejně jako lázeňská péče po vážných úrazech, operacích onkologických onemocnění a dalších vážných stavech.

Místo nemocenské dovolená

Pacienti musejí počítat také s tím, že délka pobytu v lázních se zkrátí o týden z osmadvaceti na jednadvacet dnů, lékař jim nevypíše nemocenskou, ale budou si muset na lázně vybrat dovolenou. „U vybraných diagnóz bude schválení pobytu podmíněno třeba snížením hmotnosti či nekouřením," upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že přísnější pravidla bude mít také opakovaná lázeňská léčba hrazená zdravotními pojišťovnami.

„Plánované omezení lázeňské péče pohoršuje zejména ty pacienty, kterým pojišťovna doposud plnohodnotně komplexní léčbu hradila. Například pacienty s různými bolestmi pohybového aparátu nebo pacienty s cukrovkou či obezitou, kteří se v lázních učili správné životosprávě. Naši lékaři žádný tlak ze strany pacientů na doporučení lázní nepocítili," uvedla mluvčí zdravotnického holdingu Agel Hana Szotkowská s tím, že k samotné změně indikačního seznamu lázeňské péče zaujímají spíše neutrální postoj, protože stále platí, že pacientům po mozkových příhodách, infarktech, srdečních nebo ortopedických operacích se potřebné komplexní lázeňské péče vždy dostane.

Zvýšený zájem o lázně nezaznamenali ani lékaři ostravské fakultní nemocnice či Městské nemocnice Ostrava.

„Je možné, že je to tím, že tato informace zatím nebyla na veřejnosti příliš probírána. Větší aktivitu vyvíjejí spíše představitelé lázní," uvedl mluvčí ostravské městské nemocnice Jiří Maléř.

„Při vystavování lázeňských poukazů jsou lékaři přísnější už nyní. Je to na individuálním posouzení," konstatoval mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Klimkovičtí podepisují petici

Klimkovice Petici proti omezování lázeňské péče, kterou připravilo Sdružení lázeňských míst České republiky, podepsalo během července v Klimkovicích bezmála sedm set občanů města a klientů místních lázní

„Lázeňství vnímáme nejen jako tradiční obor, v němž jsme v České republice dosud silní. Zdejší Sanatoria Klimkovice jsou pro nás také významným ekonomickým subjektem ovlivňujícím výrazně i stav městského rozpočtu," vysvětlil starosta Klimkovic Zdeněk Husťák s tím, že Klimkovice mají rozpočet čtyřicet milionů korun ročně. „Milion z toho je příjem z místních lázní, konkrétně z pobytových poplatků a z daně z nemovitosti. Je tedy naším bytostným ekonomickým zájmem, aby lázně fungovaly," tvrdí Husťák.

Upřesnil, že další příjmy do rozpočtu plynou od živnostníků, kteří ve městě provozují služby pro lázeňské hosty. Sanatoria Klimkovice patří také k největším zaměstnavatelům ve městě.

Nová pravidla hrazení lázeňské péče zdravotními pojišťovnami se dotknou i Lázní Darkov v Karviné

„Lázním tím vyvstává otázka, jak udržet klientelu, která by prokazatelně péči potřebovala, ale bude ji zvažovat, protože ji nedostane takzvaně na křížek," uvedla mediální zástupkyně Lázní Darkov Eva Kijonková. Dodala, že lázně zřejmě budou muset počítat s poklesem počtu tuzemských klientů. Tento úbytek se budou snažit nahradit zahraniční klientelou a nabídkou nových služeb.

Nové atraktivní „balíčky služeb" pro klienty připravili i v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné, pro které přísnější pravidla udělovaní poukazů „na křížek" začala platit už v dubnu a projevila se odlivem pacientů. 

K TÉMATU

Co se změní v lázeňské péči?

Plně hrazený pobyt se zkrátí z 28 na 21 dnů, pro děti zůstává čtyři týdny.

Na plně hrazený pobyt nedostane pacient nemocenskou.

Příspěvkové lázně (pojišťovna platí procedury, pacient ubytování a stravu) se zkracují ze tří na dva týdny.

Opakovaná lázeňská léčba se krátí ze tří týdnů na dva, bude mít přísnější pravidla.

Klesne počet diagnóz, s nimiž bude spojen nárok na lázně, případně zůstane jen nárok na úhradu procedur.