Je to informace, po jejímž zveřejnění se vyrojila řada otázek. Překvapivý výrok ministra Mládka, který v minulém týdnu navštívil Moravskoslezský kraj, že by stát mohl od těžební společnosti OKD za symbolickou cenu odkoupit zakonzervovaný Důl Frenštát, zaskočil jak těžební společnost, tak sdružení Naše Beskydy.

„Je to něco, o čem jsme připraveni jednat," řekl ministr. OKD je kvůli nízkým cenám uhlí v těžké ekonomické situaci, kvůli tomu dělá úsporná opatření. Přitom musí platit i za udržování nefunkčního dolu, což by podle ministra mohl dělat stát nebo některá z jeho firem.

Strategická rezerva

„Oni si tak trochu stěžovali, že do toho vrazili už 600 milionů za posledních deset let. Tak já jsem jim sdělil, že pokud by měli pocit, že tento výdaj je zbytečný, tak to můžou přenechat státu. Z hlediska státu má určitý smysl to udržovat jako strategickou rezervu," uvedl Mládek.

Mluvčí OKD Marek Síbrt krátce poté řekl, že vyjádření ministra průmyslu je pro firmu naprosto nové, podnik nezná jeho konkrétní představu ani parametry tohoto návrhu, a proto ho v současnosti nemůže detailněji komentovat.

„Společnost OKD udržuje Důl Frenštát, ve kterém se uhlí nikdy netěžilo, v konzervačním režimu. Z horního zákona vyplývá povinnost zajistit, aby nedošlo k znehodnocení ložiska. Konzervační režim spočívá především v čerpání důlní vody, větrání a nezbytných opravách, což firmu každoročně stojí několik desítek milionů korun," uvedl pouze Síbrt.

Za zástupce beskydského regionu chce s ministrem co nejdříve jednat trojanovický starosta Jiří Novotný. „Tímto prohlášením ministra Mládka se otevírá truhlice plná otázek. Na co bude státu důl určený k demolici? Bude namísto OKD financovat likvidaci nefunkčního dolu? Odkoupí stát zase pouze problémovou část majetku OKD a tu lukrativní nechá Bakalovi?" ptá se Stanislav Uruba, předseda sdružení NB, s tím, že pokud bylo prohlášení myšleno vážně, je víc než důležité projednat celou transakci i s dotčenými obcemi.