„Naše výprava je výjimečná nejen zvoleným dopravním prostředkem upravenu obytnou Avií A 30 L roku výroby 1974, ale i posádkou, která je složená z devíti cestovatelských nadšenců, kteří se rozhodli společně s ní vyrazit do Jižní Ameriky," uvedl jeden ze členů expedice Vojtěch Wertich z Neplachovic.

AVIA DOBŘE ZVLÁDÁ TERÉNY

„Vybrali jsme si avii, protože jsme věděli, že dobře zvládá terény. Navíc avia pojme devět lidí," dodal Wertich. Svůj vůz upravili tak, aby se v něm vyspalo sedm lidí a dva se mohli střídat na pozici navigátora a řidiče.

Majitelem vozu je další člen výpravy, Honza Vrtěl z Malých Heraltic. Posádka vyráží z Opavy v neděli 27. listopadu do přístavního terminálu v Antverpách.

Tam svou avii, kterou pojmenovali Amálka, nalodí na mezikontinentální loď a pošle ji přes Atlantik do přístavu v Montevideu, kde ji v lednu 2017 vyzvedne a vyrazí na zatím nejnáročnější výpravu - tříměsíční cestu přes celý jihoamerický kontinent z Uruguaye přes Argentinu a Chile na jihu, podél Pacifiku a pohoří And až do Kolumbie na severu.

„Plánujeme urazit 15 až 20 tisíc kilometrů," upřesnil Vojta Wertich.

AVIA MÁ ZA SEBOU UŽ NĚKOLIK VÝPRAV

Avia už své kvality osvědčila na výpravě do Mongolska. Navíc tím, že pojme posádku o devíti lidech, se snižují i náklady na cestu, kterou si z větší části cestovatelé financují sami.

„Nejdražší je přeprava autem přes Atlantik, ta přijde na 100-120 tisíc korun. Letenka nás bude stát okolo 10 až 15 tisíc korun a náklady na jednu osobu a měsíc počítáme v rozmezí 10 až 15 tisíc podle destinace," upřesnil Wertich. Zatímco posádku tvoří podle něj z většiny „aviatičtí" nováčci, samotná Amálka už má od roku 2013 na kontě desetitisíce kilometrů na třech kontinentech, konkrétně v Evropě Skandinávii, Pobaltí a Balkánský poloostrov, v Africe Maroko a západní Saharu a v Asii Rusko a Mongolsko.

Milan Freiberg