Proč je sv. František z Assisi tak oblíbený světec? Ve 13. století spojil upřímnou víru s chudobou a připomínal, že zvířata, stejně jako lidé, jsou boží stvoření. Svým následovníkům ukázal, jak se odevzdat do rukou božích. Františkáni se neuzavírají v klášterech, ale pracují s mládeží a předávají svou spiritualitu. Díky františkánům známe například tradici křížové cesty nebo zvyk vánočních jesliček.

K františkánům patří také řádoví bratři minorité, kteří jsou majiteli a správci poutního místa na Cvilíně. Česká provincie řádu minoritů pořádala první FSM na Cvilíně v roce 1997.

„Na Cvilíně se shromažďuje mládež, aby po vzoru sv. Františka hledala Boha ve svém životě. Častokrát se stávalo, že FSM bylo první hlubší setkání s Bohem, s církví, s evangeliem pro ty, kteří hledají pravdu, pro lidi, kteří hledají smysl vlastního života,“ popisují význam FSM organizátoři.

Kromě bohoslužeb a modliteb jsou na programu přednášky, diskuse, koncerty i výlety.

Františkánské setkání mládeže se na Cvilíně koná už 23 let.  Pětidenní program ve františkánském duchu organizuje Česká provincie řádu minoritů.Františkánské setkání mládeže se na Cvilíně koná už 23 let. Pětidenní program ve františkánském duchu organizuje Česká provincie řádu minoritů.Autor: Deník / František Kuba

SVĚDECTVÍ: JAK SE STAL FRANTIŠKÁNEM

Pozoruhodné osobní svědectví může podat hlavní organizátor letošního FSM Vladimír František Hubálovský. Františkánského setkání na Cvilíně se poprvé zúčastnil v roce 2002. Pochází z Bruntálu, kde vystudoval gymnázium a rozhodl se pokračovat studiem historie na Slezské univerzitě v Opavě.

„Tam na Cvilíně jsem se poprvé osobně setkal s bratry minority a muži řeholníky vůbec. Velmi mě oslovila jejich bezprostřednost, spontánnost, radost a pokoj, které z nich vyzařovaly,“ popsal Hubálovský své osudové setkání s komunitou františkánů na Cvilíně pro web minorite.cz.

Vladimír František Hubálovský se historikem nestal. V roce 2008 složil své první řeholní sliby a začal studovat teologii. Františkánský způsob života symbolizují tři uzly, které připomínají tři řeholní sliby: poslušnosti, chudoby a čistoty. Studoval na Slovensku, působil v Polsku a dnes žije v klášteře v Jihlavě. V červnu 2017 sloužil v rodném Bruntálu primiční mši jako čerstvě vysvěcený kněz.