Frýda v číslech- Ve špičce pracovalo na projektu 350 pracovníků
- Vzniklo 6 tisíc čtverečných metrů nových ploch zeleně
- Podzemní parkoviště pojme 572 vozů
- Bylo použito 200 tisíc kilogramů ocelových konstrukcí
- 362 dnů v roce bude centrum k dispozici zákazníkům

Plán vyšel, po roce a týdnu od zahájení stavebních prací se první zákazníci podívali do prostor obchodního centra Frýda. K dispozici mají více než šedesát obchodů, supermarket, 5D kino či restauraci a kavárnu.

Prakticky od chvíle, kdy se o výstavbě nového obchodního centra rozhodlo, neutichaly hlasité protesty. Části veřejnosti se nelíbilo, že v místě Víceúčelové sportovní haly vyroste rozsáhlý nákupní komplex. „Atmosféra byla velmi výbušná. Bylo nám z toho na jednu stranu velmi smutno, na druhou stranu nás to hodně posílilo v tom, abychom splnili slib, že obchodní centrum do roka otevřeme," poznamenal výkonný ředitel developerské firmy GEMO Olomouc Bohumil Mach.

Od čtvrtečních jedenácti hodin sem proudily davy lidí. Vedení centra si nemohlo stěžovat ani na nezájem obchodníků, zbývá totiž pronajmout pouze dvě procenta plochy. I o ně už se přitom hlásí další uchazeči. „Toto číslo považujeme za obrovský úspěch. Naším záměrem je plně obsadit centrum do jarní sezony," plánuje Bohumil Mach.

Frýda by měla těžit z dobré dopravní dostupnosti, nachází se v blízkosti frekventované estakády ve středu města i nedaleko vlakového a autobusového nádraží. Návštěvníky má přilákat i díky upravenému okolí.

„Jsem pyšná, že se nám podařilo blízké prostranství kolem objektu doladit do takové podoby, že v tuto chvíli si dovolím konstatovat, že se jedná o velmi atraktivní místo. Věřím, že přiláká lidi, kteří si k tomuto místu najdou cestu a budou se zde rádi vracet," uvedla ředitelka centra Petra Bujnošková.

V obchodní galerii na téměř patnácti tisících čtverečných metrech naleznou zákazníci kromě řady módních značek, které dosud ve městě nebyly, také možnosti pro trávení volného času a zázemí pro rodiny s dětmi. Společně s nákupní galerií mohou lidé využívat od čtvrtečního dopoledne i velkokapacitní parkoviště pro téměř šest set vozů v podzemí budovy.

Ve všední dny nabídne bezplatné tříhodinové parkování, o víkendu a ve svátcích zde řidiči zdarma zaparkují na pět hodin. Každá další započatá hodina stojí dvacet korun.

Celkové náklady vyčíslil investor na 700 milionů korun, návratnost očekává za zhruba dvanáct let. Otevřením centra vzniklo více než dvě stě pracovních míst, která podle ředitelky centra Petry Bujnoškové obsadili hlavně lidé z Frýdku-Místku a okolních vesnic. „Je otázka času, aby si Frýda našla své návštěvníky," míní Petra Bujnošková. Plný rozjezd obdobných center obvykle trvá dva roky.