Jeho žena, která seděla na místě spolujezdce, si toho všimla včas a zatáhla za ruční brzdu. To ale nezabránilo nárazu do svodidel.

Štěstí v neštěstí

Naštěstí kolem zrovna projížděl pětatřicetiletý Martin Kučera z Českého Těšína, který pracuje jako řidič sanitky v třinecké Nemocnici Podlesí a zrovna převážel pacienty. „Když jsem přiběhl k autu, viděl jsem na místě řidiče bezvládně sedícího muže. Nedýchal a neměl hmatatelný pulz," řekl Deníku Martin Kučera.

„Začal jsem ho resuscitovat přímo v autě, to však nepomáhalo. Tak jsem musel použít defibrilátor, který máme v sanitce," pokračoval Martin Kučera.

Zatímco se snažil muže oživit, další svědkové nehody korigovali dopravu a přivolali záchranku.

Zraněný nakonec přišel k sobě a byl vrtulníkem přepraven do nemocnice. Tamní lékaři pak zjistili, že dostal za jízdy infarkt.

15 let řidičem sanitky

„U nehody jsem byl už několikrát, ale prvně jsem použil defibrilátor. Ten jsme v běžných sanitkách nemívali, je to teprve třetím rokem," doplnil Martin Kučera, který je řidičem sanitky patnáctým rokem.

Za záchranu lidského života včera ve Frýdku-Místku převzal ocenění Gentleman silnic. Jedná se o 95. ocenění, které bylo za deset let trvání tohoto projektu v České republice uděleno.

Martinu Kučerovi poděkoval také zástupce vedoucího územního odboru Policie ČR Frýdek-Místek Dušan Dzuba.

„Tento čin je určitě nutno společensky ocenit a vyzvednout," řekl Dušan Dzuba. Ten se také zamyslel nad tím, zda jsou řidiči ochotni pomoci druhým v případě potřeby, nebo si neštěstí raději nevšimnou. „Chce se mi věřit, že činy, jako tomu bylo v případě Martina Kučery, jsou v převaze," zamyslel se Dušan Dzuba.

„Letos nemáme evidovaný žádný trestný čin neposkytnutí první pomoci v celém okrese. V minulém roce to bylo pouze šest případů, vesměs z Frýdku-Místku. Převládají ty, kdy řidič srazí cyklistu a ujede," doplnil ještě frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.