„Je to běžné u nových lanovek, takto simulujeme lidskou zátěž,“ vysvětlil jeden z techniků od rakouského dodavatele Doppelmayr. Nejprve se popojíždělo na severní části sjezdovky, pak nechali vedoucí zkoušek některé sudy odstranit, aby se vyzkoušelo obsazení dvěma třemi lidmi na krajích.

Lanovku dali provozovatelé skiareálu Bílá vyměnit už po ukončení zimního provozu. Nová je vyšla na bezmála sto padesát milionů korun. „Na trase se nezměnilo nic. Kapacita 2400 osob za hodinu zůstala s tím, že ve výhledu chceme dokoupit další sedačky a kapacita by se zvýšila až na 2800 lidí,“ informoval vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula.

Horská chata Jiřího na Šeráku.
Na Silvestra je v Jeseníkách téměř plno. Deník zjistil poslední volná místa

„Po zkouškách by už nic nemělo bránit tomu, aby nám dodavatelé předali lanovku do provozu,“ konstatoval Jaroslav Vrzgula s tím, že lyžaři a snowboardisté se na ni dostanou, jakmile na Bílé budou panovat příhodné podmínky. Slavnostní spuštění Zbojníka II tu naplánovali na sobotu 16. prosince v pravé poledne, kdy bude Grand Opening.

K současným parametrům řekl, že lanová dráha dostala odpojitelné kabinky s bublinovými odklápěcími kryty. A s vyhřívaným sezením. Nástupní rychlost se v zájmu bezpečnosti snížila na 1,4 metru za sekundu.

Cestovní rychlost je 5 metrů za sekundu a lanovka na trase dlouhé přes osm set metrů překonává skoro čtvrtkilometrové převýšení.

Vánoce ve Velkých Karlovicích
Vánoce na horách v Beskydech? Pro turisty stále oblíbenější možnost

Lyžaře na ni v den otevření pustíme už od rána, a to za speciální ceny,“ vzkázal vedoucí Ski areálu Bílá v Beskydech. Celodenní skipas tu 16. prosince vyjde jen na dvě stovky, součástí velké slávy bude i testování lyží Atomic, volný trénink v obřím slalomu či večerní skialpový závod. Běžné skipasy jsou už v předprodeji se dvacetiprocentní slevou.