O prodeji objektu, který se za čtyři roky proměnil z mateřské školy na chátrající brownfield, rozhodli minulý týden hlučínští zastupitelé na svém mimořádném zasedání. Prodej se jim vydařil až na třetí pokus, když poprvé nenašli zájemce, který by vyplatil téměř sedm milionů korun.

V září minulého roku měli zastupitelé druhou šanci, ale částka 3 033 333 se zdála mnohým z nich nedostatečná. Starosta Hlučína Pavel Paschek (Občané za Hlučín) tehdy hlasoval pro prodej budovy.

„Budova je neudržovaná, pokud někdo říká, že bychom ji měli někomu pronajímat, tak vás mohu ujistit, že v tomto stavu je to nereálné. Kdysi to byla mateřská škola, dnes by ani po sanaci nesplňovala potřebné požadavky," vysvětloval svůj postoj v září starosta.

Výrazný pokles ceny ze 7 na 3 miliony korun překvapil také desítky obyvatel Hlučína, kteří byli 17. září na veřejném zasedání.

Do třetice všeho dobrého

„Je to zvláštní situace, zastupitelé totiž budovu neprodali, ale zároveň neodsouhlasili, že se nebude prodávat," popisovala tehdy výsledek jednání mluvčí hlučínské radnice Ivana Gračková. Tím si zastupitelé ponechali možnost prodat budovu, která do roku 2012 sloužila Charitě Hlučín.

Třetí pokus o prodej už byl úspěšný a bývalou mateřskou školu na Rovninách město prodalo dvojici podnikatelů Lence Dopplerové a Renému Jackovičovi za částku čtyři a půl milionu korun. Noví majitelé uspěli v takzvané obálkové metodě, které se zúčastnili jako jediní zájemci.

„V budově chceme udělat byty, kolem by měla být zahrada pro nájemníky. Počítáme, že byty budou využívat hlavně mladé rodiny," řekla Lenka Dopplerová.

Možnost nového bydlení pro mladé rodiny z Hlučína potěšila také starostu města, který dodal, že věří tomu, že objekt bude i nadále sloužit občanům. Čímž připomněl historii budovy, ve které bylo provozováno nízkoprahové terénní centrum pro lidi bez domova a soukromý stacionář pro seniory.

Obdobný projekt na Vrablovci

Lenka Dopplerová a René Jackovič už mají zkušenosti s podobným projektem, který uskutečnili na Vrablovci, kde pronajímají objekt s devíti byty, kde přes rok bydlí především mladé rodiny. Zastupitelé na svém mimořádném zasedání dále odsouhlasili, že uhradí daň z převodu nemovitosti ve výši 7,5 tisíc korun za pozemek pod budovou na Mírovém náměstí vedle České spořitelny.

Objekt, ve kterém sídlí prodejna nábytku a knih centrum, totiž patří městu, ale pozemek pod ním patřil státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tak navrhl převod pozemku na město za úplatu. S tím zastupitelé Hlučína na svém zasedání souhlasili a pozemek za 187 tisíc korun od státu odkoupili.

Tento krok byl nutný především proto, aby byl naplněn legislativní požadavek, tedy aby budova a pozemek pod ní měl pouze jednoho majitele.

Petr Večeřa