VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízíme pracovní místa, zní z Hlučína. Starosta chce revitalizaci Štěrkovny

S investicí do Hlučínského jezera počítáme, ale teď není prioritou. Takovou odpověď slyšelo vedení Hlučína od vlády několikrát. Insolvence OKD by však podle starosty mohla názor politiků změnit.

12.5.2016 1
SDÍLEJ:

Hlučínské jezero. Ilustrační foto.Foto: archiv

Analýza poukazující na to, že revitalizace Štěrkovny může přinést přes dvě stě nových pracovních míst, vznikla před rokem, ale od té doby projekt utichl.

„Tento projekt patří mezi ty dobře připravené, které mohou mít významný přínos pro zaměstnanost v našem regionu, navíc může přinést práci jak při sanačních a rekultivačních pracích, tak poté při dalším využití a rozvoji lokality. Program, ze kterého by měl být projekt financován, bohužel běží velice pomalu a schválené připravené projekty čekají velmi dlouho na realizaci.

Ale věřím, že Ministerstvo financí vyslyší naše opakované prosby, aby došlo k akcelerování revitalizačního programu," uvedl v červnu minulého roku vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.

Štěrkovnu už také navštívil ministr financí Andrej Babiš, ale stále platilo, že vládní priority jsou jiné. Starosta Hlučína Pavel Paschek však nevzdává snahu přesvědčit ministry, aby svůj postoj ke Štěrkovně přehodnotili. Minulý týden jim totiž zaslal dopis, ve kterém sděluje, že zná možnost, jak zajistit v regionu v krátké době přes dvě stovky pracovních míst.

„I my od začátku minulého týdne sledujeme, s obavami o nejbližší budoucnost regionu, vývoj událostí po vyhlášení insolvence společnosti OKD. V této firmě pracují i lidé z Hlučínska, proto nás samozřejmě její další osud zajímá. I v případě, že se podaří schválit její reorganizaci a šachty zůstanou v provozu, jistě se v dalších měsících a letech tato těžařská společnost nevyhne propouštění.

Region tedy musí urychleně řešit problém, jak a kde vytvářet nová pracovní místa," píše ve svém dopise Pavel Paschek.

Ten dále připomíná, že hotový projekt revitalizace a rekultivace Hlučínského jezera je od loňského roku odevzdán na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

NOVÁ UPLATNĚNÍ TAKÉ PRO HORNÍKY

„Podle naší loňské analýzy by na několik let zaměstnal na 250 lidí, kteří by se podíleli na stavebních pracích, a po jejich ukončení by nově přinesl další desítky pracovních příležitostí v oblasti údržby vodních děl a turistického ruchu. Za současné situace považujeme tyto přínosy jeho realizace za velmi významné, minimálně obdobně jako ochranu proti záplavám a zvýšení míry zadržování vody v krajině," dodává starosta.

Podle hlučínské radnice existuje reálný předpoklad, že nově vzniklá pracovní místa by vstřebala velkou část uchazečů o zaměstnání z okresů, jako je Karvinsko nebo Ostravsko.

„Hlučínsko patří dlouhodobě k oblastem s velmi nízkou nezaměstnaností (aktuálně 4,9 procent), průměr je nižší než v celém okrese Opava, v Moravskoslezském kraji i než v České republice," říká mluvčí města Ivana Gračková.

Revitalizace má stát podle propočtů okolo 800 milionů korun a jednalo by se o největší projekt v novodobé historii Hlučína. Projekt, který byl doporučen k realizaci již v roce 2008, se dotkne také katastrálních území Kozmic, Dobroslavic, Jilešovic a Děhylova. Financován má být z peněz Ministerstva financí.

Cílem projektu sanace, rekultivace a revitalizace území štěrkovny Hlučín je protipovodňová ochrana území, kam by se v případě rozvodnění řeky Opavy mohla vylít voda z Hlučínského jezera. Zkušenosti s touto situací mají v Hlučíně z roku 1997.

„Tehdy se přelily říční hráze na řece Opavě mezi Děhylovem a Jilešovicemi, voda se propojila s Hlučínským jezerem. Šlo o velmi nebezpečnou situaci. Aby se už neopakovala a řeka i Hlučínské jezero byly od sebe pro případ povodní odděleny, měly by se v uvedeném úseku říční hráze navýšit na úroveň stoleté vody s převýšením půl metru," vysvětlil Čestmír Vlček z Povodí Odry.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

12.5.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení