Jak dlouho muž ohrožoval sebe i okolí zatím policie přesně neví. Objem historické munice je ale překvapivý.

„Ve sklepě přechovával například hlavici panzerfaustu, různé druhy nábojů, střely do protiletadlového kanónu, protitankové ruční granáty, ruční granáty RG 42 a F1, ale také dělostřeleckou tříštivou střelu, leteckou pumu, dýmovničky, raketové motory, rozbušky a rezavou pěchotní munici," popsal nález mluvčí opavské policie René Černohorský.

Muž teď čelí obvinění z přečinu nedovoleného ozbrojování. „Jeho jednání mohlo rodinu, sousedy i široké okolí bezprostředně ohrozit na životě. Jednalo se totiž o předměty, které byly schopné iniciace, a tudíž výbuchu," dodal Černohorský.

O tom, jak extrémnímu nebezpečí hledač své okolí vystavil, svědčí i nedávná tragédie z Vítkova. Tam se vymstilo hromadění munice čtyřem lidem. Při vyjížďce do vojenského prostoru Libavá totiž našli neřízenou leteckou raketu s označením S5K, kterou převezli před garáže na okraji města, kde s ní měli manipulovat.

Puma však najednou explodovala a následky byly doslova tragické. Čtyřiatřicetiletý muž na místě přišel o život, jeho o dva roky staršímu bratrovi výbuch amputoval obě nohy a ruku. Další sedmadvacetiletý muž utrpěl rozsáhlá střepinová poranění hlavy, hrudníku a končetin. O rok mladší žena, která se v době exploze bohužel také ocitla na místě, měla vážně zraněné nohy.