Důvody pro zásahy do vzhledu parku byly hned dva. Za prvé většina stromů byla stará a mohla se zřítit, za druhé se na tom podepsala také skutečnost, že v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století zde byla řada dřevin vysázena bez jakékoliv důslednější koncepce.

Hradecký zámek dlouho marně bojoval o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která byla stěžejní pro zahájení rozsáhlé revitalizace. To se však před nedávnem změnilo.

„Po pěti letech jsme se konečně dočkali. Nebylo pro nás vůbec jednoduché tuto dotaci získat," poznamenal kastelán zámku v Hradci nad Moravicí Radomír Přibyla. Původní náklady se měly vyšplhat někam k osmi milionům korun, revitalizace parku však nakonec byla vysoutěžena za 3,5 milionu.

Všechno by přitom měla pokrýt zmíněná dotace. Součástí celé akce je také rekultivace trávníků.

Vrchní část zámeckého parku, kterou představuje úsek od řeky Moravice přes Bezručovu vyhlídku až k Červenému zámku, úpravu potřebovala jako sůl. Některé ze stromů se vzhledem k jejich stáří staly pro kolemjdoucí nebezpečné.

„Je to úprava, která rozhodně bolí, ale opravdu je nutná a stojím si za ní. Kácely se především lípy a akáty. V tomto prostoru budou vysazeny nové stromy. Za každý strom bude vysazen nový. Je skvělé, že nedlouho po dokončení rekonstrukce Bílého zámku se můžeme pustit do další neméně důležité akce," mínil kastelán.

O stavu dřevin také leccos vypovídají poznatky, na které Radomír Přibyla přišel přímo u kácení. „Když jsme káceli třeba staré lípy, tak se ztrouchnivělé dřevo po dopadu na zem rozletělo na spoustu kusů. Firmám, které o něj projevily zájem, už víceméně bylo prodáno.

Toto dřevo se však žádným způsobem zpracovat nedá. V drtivé většině bude sloužit jako palivové dříví," posunul se dále.

Revitalizace de facto odstartovala už loni na podzim, kdy probíhaly různé ořezy stromů a podobně. K masivnímu kácení se na zámku uchýlili až v lednu. Definitivně nové podoby by měl park nabýt někdy na podzim letošního roku, kdy už celý projekt bude s největší pravděpodobností dotažen do konce.

V budoucnu se plánuje také revitalizace v lokalitě pod zámkem na Mariánských lukách. Po dlouhodobé rekonstrukci Bílého zámku, jenž byl loni po pětatřiceti letech znovu kompletně otevřen veřejnosti, tedy čeká proměna i nejbližší zámecké okolí. Také zde se negativně projevila nekoncepční práce Přibylových předchůdců ještě z dob minulého režimu.

Současnému kastelánovi nelze upřít medvědí služby, které ve své funkci pro jednu z nejvyhlášenějších památek celého Moravskoslezského kraje odvedl.

„Je neuvěřitelné dívat se na Bílý zámek dnes a vzpomenout si, jak vypadal před více než dvaceti lety a jak vypadá dnes. Lidé si zvyknou i na novou podobu parku. Ještě jednou je nutné zdůraznit, že jde o nevyhnutelné úpravy, ať už z hlediska bezpečnosti anebo kompozičního řešení celého prostoru.

Všechny tyto zásahy nakonec budou parku ke prospěchu. Všechno se konzultovalo a schvalovalo s odborníky," uvedl.

Na závěr jen dodejme, že díky stejnému programu, z něhož je čerpána dotace pro revitalizaci zámeckého parku v Hradci nad Moravicí, byly v minulosti opraveny také jiné známé zámky v České republice. Zmiňme třeba Lednici nebo Bouzov.

POSTŘEH PETRA DUŠKA: Kapka optimismu není na škodu

Komu prostředí hradeckého zámku něco říká, určitě se nyní musí pozastavovat nad tím, že ze zdejšího parku mizí stromy ve velkém. Setkal jsem se s řadou zděšených názorů, které kritizovaly současný stav a smutnily nad úbytkem dřevin z tohoto prostoru.

Alespoň z mého hlediska se však vyplatí být klidný. Stromy park opravdu opouští, cesty a trávníky jsou částečně rozježděné od těžké techniky, ale je nutné si uvědomit, že jde o nejvhodnější řešení. Nikdo nechce riskovat, že churavějící strom někoho zmrzačí či dokonce zabije.

V tomto ohledu je velmi složité se zavděčit. Pokud strom na něco nebo ještě hůře někoho spadne, bude vedení zámku čelit kritice, proč tento závadný kus nebyl odstraněn dřív. Pokud ho pokácí, aby se něčemu takovému předešlo, setká se s otázkami, proč odstraňoval strom, který vypadal hezky a nikomu nevadil.

Osobně jsem park navštívil a prošel si ho. Vzhledem k tomu, že jeho vrchní část je rozsáhlá a kácí se na velké ploše, nejsou zásahy nijak drastické. Na některých místech sice dřevin zmizelo více, ale je potřeba si uvědomit, že každý pokácený kus bude nahrazen novým.

Chce tomu jen dát čas, než nástupci dorostou.

Ani špetka optimismu by nebyla na škodu. Vzpomeňme, jak fantasticky dopadla rekonstrukce Bílého zámku. Proč by to s úpravami parku mělo dopadnout jinak? Zatím rozhodně není důvod si domýšlet něco špatného.