Poničené cesty, nerespektování nejvyšší povolené rychlosti a všudypřítomný prach. S problémem kamionové dopravy proudící z bohučovického kamenolomu přes Jakubčovice, Skřipov, Hlubočec, Pustou Polom a další obce směrem na Ostravu se tamější obyvatelé potýkají už léta.

Nárůst dopravy a možné rozšíření kamenolomu je však přimělo vytvořit hned dvě petice.

„Řidiči nedodržují nejvyšší povolenou rychlost ani hmotnost, jež je dána dopravní značkou při vjezdu do obce. Způsobují enormní znečištění ovzduší, rozbité cesty, v neposlední řadě se občané denně setkávají s bezohledností některých řidičů," píše se v první z nich.

Ve druhé se místní staví proti rozšiřování kamenolomu.

Obě petice vytvořila čtveřice jakubčovických občanů v čele s hradeckým zastupitelem Františkem Sonnkem a předsedou osadního výboru Václavem Orlíkem. Se starosty dotčených obcí a zástupci těžařů se sešli ve Skřipově na konci července. Od té doby sbírají podpisy.

Podle člena petičního výboru Václava Orlíka petici uzavřou asi v půli září a vznesou konkrétní požadavky ohledně omezení dopravy. „Chystáme se na krajský úřad, na jednání se zástupci odboru dopravy a Ředitelství silnic a dálnic. Jednat budeme také s dopravci," popsal starosta Hradce nad Moravicí Josef Vícha.

Malé vítězství místní oslavili před dvěma lety. Kvůli zákazové značce musí jet kamiony vezoucí z kamenolomu více než třicetitunový náklad severně kolem Chvalíkovic, pak se napojit na kruhový objezd v Kylešovicích a dále pokračovat na Ostravu či Opavu. Podle Václava Orlíka dopravci trasu donedávna nedodržovali.

V poslední době zaznamenali zlepšení díky aktivitě policistů, kteří začali rozdávat maximální pokuty. „Cesta je však velmi úzká a samá serpentina. Zasloužila by si opravit a rozšířit," řekl Orlík.

V Jakubčovicích řeší zejména problém prašnosti. Petici podepisují i v Hlubočci. Týden od vyvěšení se nasbíralo více než sto podpisů a další přibývají. Podle starosty Vítězslava Dostála místní trápí zátěž silnic. Cesty vahou až třicetitunových nákladů trpí a krajnice se prolamují.

„Docela nedávno tu spadl jeden kamion do příkopu, protože ho krajnice neunesla," sdělil starosta.

Problémem je také nedodržování nejvyšší povolené rychlosti. Stanovenou třicítku podle něj kamiony nerespektují, silnice přes Hlubočec navíc vede mírně z kopce. Možné řešení nevidí v radaru, ale ve fotopastech. „Radar se v minulosti moc neosvědčil a policisté tady také nemohou stát pořád. Záznam fotopasti je možné prohlédnout a přemístit ji jinam," dodal Dostál.

Snahu petičního výboru podporují také lidé z Pusté Polomi. „Problémy s kamiony máme už asi pět let. Od stavby opavské jedenáctky je to horší," uvedl starosta Vladimír Grussmann.

S jejím dostavěním by se podle Romana Koukola z Kamenolomů ČR, pod který spadá i ten bohučovický, měla situace zlepšit. „Dopravcům se vyplatí jet po nové komunikaci než se trmácet přes obce," vysvětlil Koukol, který se zúčastnil schůzky se starosty.

Kamenolom se podle něj snaží zmírnit dopady těžby. „Přesné trasy jsme s dopravci stanovili smluvně. Dopravci mají také nařízení o zaplachtování. K dispozici mají i zařízení na zkrápění nákladů a technologii umožňující poměrně přesné zvážení nákladu," uvedl vedoucí skupiny.

Barbora Halbová