„Voják“ ženu kontaktoval na jedné ze sociálních sítí. Komunikace probíhala v angličtině. „Představil se jako americký voják, který je na zahraniční misi v Afghánistánu,“ upřesnila mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Internetové „povídání“ pak probíhalo několik týdnů a stávalo se čím dál více osobnější a přátelštější. Jednoho dne „voják“ požádal o pomoc. „Ženě napsal, že od vlády USA dostal vysokou odměnu, kterou by si u ní rád uschoval. Sliboval také společný život, jakmile ukončí zahraniční misi,“ pokračuje mluvčí policie.

Finta byla v tom, že o přesun peněz z USA se měla postarat jedna – zřejmě fiktivní – přepravní společnost. Žena napsala „vojákovi“ veškeré své potřebné osobní údaje pro účel přepravy. „A pak už ženu několikrát kontaktovala přepravní společnost, která pod různými legendami žádala různé poplatky. Žena peníze zasílala v eurech, v přepočtu na koruny takto postupně přišla o více jak půl milionu,“ dodala k čerstvému případu policejní mluvčí.

Policie tak nejen na základě tohoto případu vyzývá veřejnost všeho věku, aby při komunikaci na internetu byla vždy opatrná. Pro podvodníky není žádný problém vytvořit si falešný profil s falešnými fotografiemi a dalšími údaji. Důvěřivci si pak myslí, že na internetu našli nového kamaráda či blízkého přítele, ve skutečnosti uvěřili „supovi“, který z nich je pod nejrůznějšími legendami schopen “vyklovat“ cenné osobní údaje a připravit je o nemalé peníze. Mimochodem, jedna z fint úspěšného podvodníka je ta, že dotyčný na podvodníka vůbec nevypadá a působí naopak jako ten nejslušnější, seriozní a hodný člověk.

Mezi základní pravidla, jak se podobným podvodníkům vyhnout, tak patří to, že na sociálních sítích si mezi přátele přidáváme vždy jen lidi, které známe také z reálného života a při debatách zde pak neřešíme příliš osobní věci, finance a další.